Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ELITE LEAGUE CAN 3 - Chicoutimi, QC, Canada - 25-26 January 2020
 
Semi Final 1500 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 21, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Justin BERGERON  CRCE2:35.526Q
2.210 Arye RICHARDS  CECP2:35.565Q
3.33 Félix ROUSSEL  CRCE2:37.212
4.414 Victor ROY-LAFRANCE  CRCE3:07.321
55 Manuel FALARDEAU  CRCEDNF
611 Jean-Christophe VINCENT  LONGP
 Race 22, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 William SOHIER  CEGB2:24.369Q
2.26 Alexandre MIGNER  CRCE2:24.376Q
3.31 Antoine GAGNON-LAMARCHE  CEGB2:24.641
4.423 Simon DAUDELIN  CEPVR2:25.932
5.516 Guillaume DION  SHER2:30.208
6.615 Jean-Sébastien BEAULNE  MOAH2:41.575
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 23, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Danik LAMOTHE  CEGB2:19.147Q
2.222 Sébastien PICHÉ  MOAH2:19.202Q
3.321 Xavier HAMEL  CEGB2:19.267
4.419 Jessy GUÉRIN  CEGB2:19.765
5.524 Kitz RICHARDS  MOGA2:19.809
 Race 24, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Émilien BLACKBURN  CRCE2:26.713Q
2.213 Vincent BÉDARD  MOAH2:27.878Q
3.328 Charlie BOILARD  CEPVR2:27.950
4.432 Marc-Antoine LEMAY  SHER2:32.771
57 Graham ROSSITER  MOGAP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 25, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Zack DUMONT  CHIC2:27.919Q
2.217 Samuel DARVEAU  SAJU2:28.645Q
3.337 Gael DOUCET-GAGNON  CRCPL2:29.950
4.439 Nicolas CÔTÉ  MOGA2:31.013
5.529 Grégory PICARD  CEGB2:33.864
633 Justin RENAULT  CRCEP
 Race 26, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Jerome COURTEMANCHE  CRCE2:17.471Q
2.235 Olivier DESNOYERS  MOAH2:18.646Q
3.318 Samuel FORTIN  MOAH2:19.277
4.420 Edouard AUGER  HYA2:19.587
5.534 Maxime DION  CEGB2:19.799
6.627 Jean-Gabriel FORTIN  MOAH2:19.923
  1 Race (the best 6 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 27, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Samuel BUREAU  CRCE2:20.923Q
2.238 Alexis BELANGER  CRCE2:21.105Q
3.342 Christian ROY  CRCPL2:21.227Q
4.425 Charles FORTIN  CHIC2:21.464Q
5.543 Alessio SCIONE  MOAH2:24.532Q
6.640 Alexandre SIMARD  STFE2:25.408Q


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Web-TV
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer