Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CHAMPIONSHIPS - Seoul, Republic of Korea - 10-12 March 2023
 
Quarterfinals 1500 m Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
 Race 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Stijn DESMET  BEL2:20.032Q
2.92 Rino VANHOOREN  BEL2:20.585Q
3.82 Nurtilek KAZHGALI  KAZ2:20.809 
4.32 Zdenek SEJPAL  CZE2:21.700
5.143 Stefan-Alexander KUMURDJIEV  BUL2:21.724
6.42 Tibor KOMERICKI  SLO2:23.438
 Race 2     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Steven DUBOIS  CAN2:16.572Q
2.7 Roberts KRUZBERGS  LAT2:16.743Q
3.18 Reinis BERZINS  LAT2:17.895
4.65 Niall TREACY  GBR2:17.958
5.175 Lukas MACDONALD  NZL2:22.398
6.179 Chonlachart TAPROM  THA2:22.768
 Race 3     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 PARK Jiwon  KOR2:17.007Q
2.132 Clayton DE CLEMENTE  USA2:17.353Q
3.11 Sébastien LEPAPE  FRA2:17.517q
4.19 NOGRADI Bence  HUN2:17.619
5.108 Danylo FEDORENKO  UKR2:17.925
6.191 Ryo Yik ONG  SGP2:21.297
7.31 Thibault MÉTRAUX  SUI2:21.788
 Race 4     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 LEE June Seo  KOR2:17.033Q
2.26 Nico ANDERMANN  AUT2:17.421Q
3.23 Yanghun Ben JUNG  GER2:17.937 
4.27 Oleh HANDEI  UKR2:30.091
5.6 Sjinkie KNEGT  NED2:30.622ADV
29 Michal NIEWINSKI  POLP
 Race 5     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jens VAN 'T WOUT  NED2:13.625Q
2.87 LI Wenlong  CHN2:14.298Q
3.159 Dan IWASA  JPN2:14.448q
4.37 Liam O BRIEN  IRL2:15.543
5.24 Martin KOLENC  CRO2:15.656
6.213 Peter MURPHY  LUX2:16.151
 Race 6     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Pascal DION  CAN2:33.645Q
2.57 Pietro SIGHEL  ITA2:34.180Q
3.177 Neithan THOMAS  POL2:34.680 
4.36 Tarik OMERAGIC  BIH2:34.891
5.16 Jordan PIERRE-GILLES  CAN2:35.089
33 Metehan ATAN  TURDNS
 Race 7     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 HONG Kyunghwan  KOR2:24.288Q
2.14 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:24.421Q
3.123 Tobias WOLF  AUT2:25.672 
4.10 Furkan AKAR  TUR2:25.788
5.40 Jovan DJORDJEVIC  SRB2:27.953
6.119 Tsz Fung KWOK  HKG2:30.229
7.38 Ivan MARTINIC  CRO3:08.965
 Race 8     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Brendan COREY  AUS2:22.490Q
2.79 Tommaso DOTTI  ITA2:22.659Q
3.64 Brandon KIM  USA2:23.493 
4.203 VARNYÚ Alex  HUN2:23.736
5.25 Radek FAJKUS  CZE2:26.909
6.218 Jakub KARABIN  SVK2:32.917
7.171 Friso EMONS  NED-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Sebra Sports
Bioracer
Impakt Sport
Eraton