Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS 2 (NC) - Reims, France - 5-7 November 2010
 
Quarter Finals 1000 meter Men Junior C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 202, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Jaap VAN BALEN BLANKEN  GO1:49.632Q
2.246 Tobias PIETSCH  EVD1:49.830Q
3.39 Aydin DJEMAL  ALD1:50.256 
4.412 Léo DEMOLINIS  ASMV1:51.006
5.56 Federico VICECONTE  AGO2:20.192
 Race 203, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.247 Niclas WENDLER  EVD1:47.792Q
2.391 Stefan PRINSEN  SCT1:48.124Q
3.149 Axel LAMASSE  FSG1:50.019q
4.4119 Ward PÉTRÉ  YDS1:53.710
 Race 204, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Nicola MARTINELLI  BOR1:49.910Q
2.310 Anthony CAST  ALD1:50.572Q
3.495 Fabrice DUFBERG SUH  SKS1:51.040 
4.240 Oliver GIESE  ETR1:51.174
5108 Siebren TIEMERSMA  TRLP
 Race 205, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5102 Kyle AERENS  STKG1:49.056Q
2.424 Rino VANHOOREN  BSC1:49.152Q
3.139 Nic SCHREIBER  ETR1:49.402q
4.367 Jason LEUNG  MIRC1:50.620
5.2107 Bram DE JONG  TRL1:52.102
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 206, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Jens ALMEY  YES1:55.836Q
2.338 Moritz SCHLEGELMILCH  ETR1:55.976Q
3.255 Mylan ELZINK  GO1:56.012 
4.481 Tristan NAVARRO  RPV1:56.898
 Race 207, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Milan GRUGNI  AGO1:42.814Q
2.260 Dylan HOOGERWERF  HVHW1:42.964Q
3.434 Maximilian KRONER  ECK1:44.520 
4.376 Cédric GLAUDA  OGCA1:44.560
 Race 208, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.296 Felix SPIEGL  SLI1:44.047Q
2.4106 Leon BLOEMHOF  TRL1:44.213Q
3.121 Mattia ANTONIOLI  BOR1:44.261 
4.364 Patrick PAWASSERAT  MERC1:46.489
 Race 209, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.320 Marco GIORDANO  BOR1:41.532Q
2.275 Yoann MARTINEZ  OGCA1:42.934Q
3.497 Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI1:47.748 
159 Dennis KRUYSWIJK  HVHWP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Skate-Tec
Bioracer
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Engo
Web-TV