Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CHAMPIONSHIPS - Sheffield, Great Britain - 11-13 March 2011
Heats 1000 m Men
6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 16 skaters)
Race 103 (1 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
212
Olivier JEAN
CAN
1:30.930
Q
2.
235
Robert SEIFERT
GER
1:31.279
Q
3.
205
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
1:35.102
4.
266
Andrej VALACH
SVK
1:55.842
245
Daisuke UEMURA
JPN
P
Race 104 (2 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
230
Jack WHELBOURNE
GBR
1:32.316
Q
2.
272
Simon CHO
USA
1:32.402
Q
3.
255
Sjinkie KNEGT
NED
1:32.428
4.
241
Edoardo REGGIANI
ITA
1:33.377
268
Selim TANRIKULU
TUR
P
Race 105 (3 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
249
NOH Jinkyu
KOR
1:28.553
Q
2.
242
Nicola RODIGARI
ITA
1:28.829
Q
3.
264
Ruslan ZAKHAROV
RUS
1:29.187
q
4.
239
Vladislav BYKANOV
ISR
1:29.574
5.
220
Alvaro PENA
ESP
1:36.827
Race 106 (4 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
214
LIANG Wenhao
CHN
1:31.630
Q
2.
273
Travis JAYNER
USA
1:31.748
Q
3.
203
Edin BRANKOVIC
BIH
1:32.612
4.
269
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
1:33.171
5.
204
Yauheni RYZHOU
BLR
1:35.047
Race 107 (5 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
248
LEE Ho-Suk
KOR
1:30.067
Q
2.
254
Niels KERSTHOLT
NED
1:30.235
Q
3.
270
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:31.842
q
4.
267
Yang-Chun WANG
TPE
1:33.785
5.
201
Jose Ignacio FAZIO
ARG
1:36.230
Race 108 (6 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
210
Charles HAMELIN
CAN
1:31.336
Q
2.
244
Yuzo TAKAMIDO
JPN
1:31.359
Q
3.
263
Sergey PRANKEVICH
RUS
1:31.956
q
4.
225
Jeremy MASSON
FRA
1:32.151
5.
260
Dariusz KULESZA
POL
1:32.817
Race 109 (7 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
215
LIU Xianwei
CHN
1:31.048
Q
2.
232
Paul HERRMANN
GER
1:31.692
Q
3.
237
BURJÁN Csaba
HUN
1:34.023
4.
236
Pan To Barton LUI
HKG
1:34.545
5.
219
Jonathan LOPEZ
ESP
1:42.741
Race 110 (8 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
211
François HAMELIN
CAN
1:32.457
Q
2.
250
UM Cheon-Ho
KOR
1:32.568
Q
3.
257
Blake SKJELLERUP
NZL
1:33.450
4.
207
Kiril PANDOV
BUL
1:33.554
5.
262
István GÁL-ORAVECZ
ROU
1:34.933
Race 111 (9 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
216
SONG Weilong
CHN
1:31.782
Q
2.
226
Jon ELEY
GBR
1:31.792
Q
3.
251
Jekabs SAULITIS
LAT
1:31.901
q
4.
202
Pierre BODA
AUS
1:33.766
5.
218
Jakov DOMITREK
CRO
1:37.763
Race 112 (10 of 6)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
275
Jeffrey SIMON
USA
1:33.401
Q
2.
221
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:33.454
Q
3.
259
Bartosz KONOPKO
POL
1:33.531
4.
265
Peter JELEN
SVK
1:34.794
5.
238
OLAH Bence
HUN
1:35.572
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters