Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Budapest, Hungary - 4-6 February 2005
 
Heats 1000 meter Ladies
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 16 skaters)
 Race 143, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1110 KANG Yun-Mi  KOR1:36.122Q
2.271 Yvonne KUNZE  GER1:36.860Q
3.352 Stephanie BOUVIER  FRA1:37.211 
4.4168 Brigid FARRELL  USA2:13.501
 Race 144, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 WANG Meng  CHN1:36.243Q
2.230 Amanda OVERLAND  CAN1:36.335Q
3.355 Céline LECOMPERE  FRA1:37.508 
4.4153 Tatiana ZIMOVÁ  SVK1:37.986
 Race 145, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1170 Hyo-Jung KIM  USA1:36.596Q
2.2123 Liesbeth MAU ASAM  NED1:36.801Q
3.392 Catia BORRELLO  ITA1:39.373 
4.418 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL1:39.973
 Race 146, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 JIN Sun-Yu  KOR1:38.099Q
2.272 Christin PRIEBST  GER1:38.772Q
3.353 Min-Kyung CHOI  FRA1:39.983 
4.4131 Chloe-Rose MCLEOD-WYLIE  NZL1:40.760
 Race 147, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1164 Allison BAVER  USA1:41.907Q
2.2107 CHOI Eun-Kyung  KOR1:41.984Q
3.350 Zuzana SVITILOVA  CZE1:43.278 
4.4141 Valeriya REZNIK  RUS1:43.539
 Race 148, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 YANG (A) Yang  CHN1:42.213Q
2.270 Aika KLEIN  GER1:42.301Q
3.3140 Elizaveta IVLJEVA  RUS1:42.668 
4.463 Joanna WILLIAMS  GBR1:43.139
 Race 149, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 FU Tian Yu  CHN1:38.454Q
2.293 Marta CAPURSO  ITA1:38.572Q
3.382 HUSZÁR Erika  HUN1:38.667 
4.4117 Evita KRIEVANE  LAT1:40.406
5.56 Denise ALTMANN  AUT1:43.870
 Race 150, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Evgenia RADANOVA  BUL1:36.440Q
2.227 Alanna KRAUS  CAN1:36.651Q
3.396 Mara ZINI  ITA1:36.788 
4.4134 Katalin KRISTO  ROU1:38.543


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Skate-Tec
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Web-TV
Impakt Sport