Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
KOREAN AIR WORLD CUP - Moscow, Russia - 3-5 February 2012
Heats 1500 m (2) Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 16 skaters)
Race 57 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
288
J.R. CELSKI
USA
2:21.900
Q
2.
212
SONG Weilong
CHN
2:22.007
Q
3.
247
Daisuke UEMURA
JPN
2:22.103
4.
264
Jakub JAWORSKI
POL
2:22.984
5.
231
LOTH David Mano
HUN
2:23.759
Race 58 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
292
Jordan MALONE
USA
2:28.541
Q
2.
286
Dmytro POLTAVETS
UKR
2:28.681
Q
3.
203
Edin BRANKOVIC
BIH
2:28.949
4.
202
Maksim SIARHEYU
BLR
2:29.074
5.
204
Guillaume BASTILLE
CAN
2:46.363
ADV
224
Paul HERRMANN
GER
P
Race 59 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
290
Travis JAYNER
USA
2:25.933
Q
2.
214
YU Yongjun
CHN
2:25.948
Q
3.
261
Björn POSTMA
NED
2:32.813
4.
235
Gundmi V. RAGHAVENDRA
IND
2:41.390
5.
237
Andrea CASSINELLI
ITA
2:42.445
221
Ian UPCOTT
GBR
P
Race 60 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
254
NOH Jinkyu
KOR
2:33.108
Q
2.
271
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
2:34.239
Q
3.
229
BURJÁN Csaba
HUN
2:35.444
4.
239
Tommaso DOTTI
ITA
2:39.019
5.
274
Inan EREN
TUR
2:41.165
Race 61 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
246
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:19.983
Q
2.
206
François-Louis TREMBLAY
CAN
2:20.521
Q
3.
200
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:27.355
4.
278
Mukerrem TOP
TUR
2:27.873
236
Vladislav BYKANOV
ISR
P
Race 62 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
215
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:19.902
Q
2.
259
Sjinkie KNEGT
NED
2:19.994
Q
3.
213
YANG Fei
CHN
2:20.378
4.
205
Rémi BEAULIEU-TINKER
CAN
2:20.750
5.
223
Robert BECKER
GER
2:54.230
275
Menderes EREN
TUR
DNS
Race 63 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
251
KWAK Yoon-Gy
KOR
2:18.782
Q
2.
216
Thibaut FAUCONNET *
FRA
2:19.883
Q
3.
248
Keita WATANABE
JPN
2:20.674
4.
220
Paul STANLEY
GBR
2:23.757
5.
282
Ievgen GUTENOV
UKR
2:25.598
Race 64 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
269
Semen ELISTRATOV
RUS
2:24.018
Q
2.
255
SIN Da Woon
KOR
2:24.248
Q
3.
267
Dawid RZEMIENIECKI
POL
2:28.090
4.
249
Fedor ANDREYEV
KAZ
2:28.351
5.
283
Viktor KOROLOV
UKR
2:30.596
6.
233
VARNYÚ Alex
HUN
2:31.794
.
* Result of Thibaut Fauconnet is disqualified, see
ISU Communication 1725
(May 4, 2012)
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters