Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (BCD-2) - Mannheim, Germany - 30 November-2 December 2007
Quarter Finals 1000 meter Junior B Men
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 271, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
4
Marc POISSON
AMS
1:40.970
Q
2.
2
81
Barry LANDMAN
HVHW
1:41.017
Q
3.
5
68
Norman WOLF
EVD
1:44.099
q
4.
4
89
Selim TANRIKULU
STKG
1:45.222
1
77
Josh PAGET
FF
DQ
Race 272, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
48
Gabriele DELLA VALENTINA
PCL
1:50.441
Q
2.
2
43
Vincent JEANNE
CVGH
1:50.564
Q
3.
3
109
Nathan SOLES
MIRC
1:51.628
4.
4
124
Simon BOONSTRA
SCT
2:01.670
5
132
Michael CEROVSKY
SLI
DNS
Race 273, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
138
Jeroen VERSTEEG
SVU
1:39.332
Q
2.
5
7
Thibaut MELINE
ASMB
1:39.429
Q
3.
1
56
Marvin BRANDES
ETR
1:39.736
q
4.
2
99
Raphaël LEDEME
USF
1:43.524
5.
4
11
Simone ROSIGNOLI
AGO
1:51.245
Race 274, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
27
Matteo COMPAGNONI
BOR
1:37.904
Q
2.
5
5
Vincent POISSON
AMS
1:40.116
Q
3.
1
52
Max KRICKE
ECO
1:45.012
4.
3
85
Jakov DOMITREK
MET
1:47.726
5.
2
111
Richard WENBORN
NIRC
1:57.720
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 275, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
112
Jack WHELBOURNE
NIRC
1:54.529
Q
2.
4
82
Jan Ebele VAN DER REE
HVHW
1:54.703
3.
1
137
Bas KUIPER
SVU
1:56.721
4.
3
6
Anthony LARERE
ASMB
1:57.181
Race 276, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
84
Koen HAKKENBERG
IJVZ
1:41.880
Q
2.
3
42
Pascal HÉBERT
CVGH
1:42.378
3.
2
92
Peter ANDERL
MERC
1:51.146
4.
4
26
Roberto ANZI
BOR
1:55.114
Race 277, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
44
Sébastien LEPAPE
CVGH
1:51.604
Q
2.
2
83
Jeroen SONNEVELD
IJA
1:52.282
3.
4
90
Robin VAN STEEN
STKG
1:54.634
4.
1
131
Felix BACHMAIR
SLI
2:23.958
Race 278, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
88
Timothy DEWISPELAERE
STKG
1:56.836
Q
2.
4
41
Anthony ALMEIDA
CVGH
1:57.983
3.
3
139
Wietse VISSER
SVU
2:06.674
ADV
2
12
Davide VISCARDI
AGO
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters