Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Erzurum, Turkiye - 7-9 March 2014
Heats 3000 m Relay Men
5 Races (the best 2 teams of each race qualify for the Quarterfinals, total 12 skaters)
Race 51 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
Russian Federation
RUS
4:07.578
Q
182
Dmitrii DOKOLIN
183
Aleksander KOVAL
184
Artem KOZLOV
185
Eduard STRELKOV
2.
14
France
FRA
4:12.451
Q
128
Paul BEAUCHAMP
129
Quentin FERCOQ
130
Yoann MARTINEZ
131
Tristan NAVARRO
3.
15
Romania
ROU
4:14.182
q
178
Tamas ANTAL
179
István GÁL-ORAVECZ
180
Emil IMRE
181
Adam TIMAR
4.
16
Ukraine
UKR
4:17.018
200
Volodymyr HANDEI
201
Stanislav OMELCHENKO
202
Mykyta SOKOLOV
203
Maksym ZHERNOVIY
Race 52 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Korea
KOR
4:10.796
Q
156
KIM Si Un
157
LEE Hyo Been
158
LEE Il Yong
159
LEE Munhyeon
2.
18
Italy
ITA
4:22.126
Q
144
Marco GIORDANO
145
Damiano GIULIANI
146
Massimo GURINI
147
Leonardo PALLA
3.
19
Turkey
TUR
4:26.046
196
Burak AKAR
197
Menderes EREN
198
Davut TAHTACI
199
Firat YARDIMCI
4.
20
Bosnia-Hercegovina
BIH
5:07.622
109
Ademir BABAIC
110
Mak KRSTIC
111
Tarik OMERAGIC
112
Asmir SELIMBEGOVIC
Race 53 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
Japan
JPN
4:12.631
Q
148
Dan IWASA
149
Kota KIKUCHI
150
Kei SAITO
151
Ryu WATANABE
2.
22
Canada
CAN
4:17.400
Q
119
Alexander FATHOULLIN
120
Sebastien GAGNON
121
Samuel GIRARD
122
Maxime LAOUN
3.
23
Kazakhstan
KAZ
4:18.460
ADV
152
Denis NIKISHA
153
Madiyar NURPEISOV
154
Kuandyk SULEYMENOV
155
Mersaid ZHAKSYBAEV
4.
24
Latvia
LAT
4:29.173
160
Tomass BAKEVICS
161
Karlis KRUZBERGS
162
Roberto PUKITIS
163
Roberts ZVEJNIEKS
Race 54 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
China
CHN
4:13.788
Q
123
CHEN Guang
124
REN Ziwei
125
SUI Xin
126
XU Fu
2.
26
Netherlands
NED
4:23.631
Q
167
Leon BLOEMHOF
168
Mylan ELZINK
169
Dylan HOOGERWERF
171
Dennis VISSER
3.
27
Chinese
TPE
-
4:28.1
192
Yung-Ming CHIU
193
Ying-Hao CHU
194
Jun-Peng SU
195
Yang-Chun WANG
28
Belarus
BLR
P
113
Ivan LAHIMAKHAY
114
Kiryl SHLIANAV
115
Aliaksandr VOLKAU
208
Hleb SALIENKA
Race 55 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
29
Hungary
HUN
4:11.873
Q
138
BURJÁN Csaba
139
LIU Shaolin Sandor
140
LIU Shaoang
141
VARNYÚ Alex
2.
30
United States
USA
4:13.734
Q
204
Thomas Insuk HONG
205
John-Henry KRUEGER
206
Ryan PIVIROTTO
207
Aaron TRAN
3.
31
Germany
GER
4:14.865
q
133
Leon KAUFMANN-LUDWIG
134
Tom RIETZKE
135
Christoph SCHUBERT
136
Felix SPIEGL
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters