Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OLYMPIC WINTER GAMES - Sochi, Russia - 7-23 February 2014
 
Heats 500 meter Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 16 skaters)
 Race 28, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1242 PARK Seyeong  KOR41.566Q
2.2231 Satoshi SAKASHITA  JPN41.629Q
3.3225 Vladislav BYKANOV  ISR41.769 
4.4201 Pierre BODA  AUS42.702
 Race 29, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1203 Charle COURNOYER  CAN41.180Q
2.2249 Freek VAN DER WART  NED41.190Q
3.3224 LIU Shaolin Sandor  HUN41.683 
4.4228 Anthony LOBELLO  ITA42.133
 Race 30, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1210 LIANG Wenhao  CHN41.647Q
2.2240 LEE Hanbin  KOR41.982Q
3.3226 Yuri CONFORTOLA  ITA42.042 
4.4256 Eduardo ALVAREZ  USA1:15.108
 Race 31, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1209 HAN Tianyu  CHN41.592Q
2.2252 Vladimir GRIGOREV  RUS41.883Q
3.3216 S├ębastien LEPAPE  FRA42.167 
4.4219 Jack WHELBOURNE  GBR42.513
 Race 32, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1250 Victor AN  RUS41.450Q
2.2217 Jon ELEY  GBR41.554Q
3.3235 Aidar BEKZHANOV  KAZ41.800 
4.4260 Jordan MALONE  USA42.533
 Race 33, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1212 WU Dajing  CHN41.712Q
2.2223 KNOCH Viktor  HUN42.261Q
3.3247 Niels KERSTHOLT  NED42.441 
4.4238 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ42.680
 Race 34, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1207 Olivier JEAN  CAN41.616Q
2.2258 J.R. CELSKI  USA41.717Q
3.3255 Mackenzie BLACKBURN  TPE42.337 
4.4215 Thibaut FAUCONNET  FRA42.368
 Race 35, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1248 Sjinkie KNEGT  NED41.235Q
2.2251 Semen ELISTRATOV  RUS41.355Q
3.3220 Robert SEIFERT  GER41.624 
4.4205 Charles HAMELIN  CAN1:18.871


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Kilimanjaro
Skate-Tec
Impakt Sport
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Web-TV