Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Calgary, AB, Canada - 19-21 October 2012
 
Preliminaries 1500 m Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 25 skaters)
 Race 27     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 NOH Jinkyu  KOR2:15.871Q
2.121 Ian UPCOTT  GBR2:17.451Q
3.131 NAGY Konrad  HUN2:17.642q
4.147 Fedor ANDREYEV  KAZ2:19.419
5.179 Jos� CAVALLI  SUI2:20.981
 Race 28     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 KWAK Yoon-Gy  KOR2:13.604Q
2.96 Guillaume BASTILLE  CAN2:14.324Q
3.159 Roberto PUKITIS  LAT2:15.561q
4.161 Christiaan BÖKKERINK  NED2:16.759
5.129 BURJÁN Csaba  HUN2:17.615
 Race 29     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Semen ELISTRATOV  RUS2:17.884Q
2.115 Sébastien LEPAPE  FRA2:18.123Q
3.187 Mykyta SOKOLOV  UKR2:24.274 
4.127 Daniel ZETZSCHE  GER2:45.552ADV
137 Tommaso DOTTI  ITAP
 Race 30     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Yuzo TAKAMIDO  JPN2:13.207Q
2.178 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:13.433Q
3.110 Vojtech LOUDIN  CZE2:15.620q
4.172 Dawid RZEMIENIECKI  POL2:16.593
5.94 Nathaniel HENRY  AUS2:21.280
 Race 31     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Yuma SAKURAI  JPN2:14.287Q
2.111 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:14.462Q
3.93 Lachlan HAY  AUS2:14.903q
4.165 Jeroen SONNEVELD  NED2:15.366
5.122 Jack WHELBOURNE  GBR2:17.840
6.170 Sebastian KLOSINSKI  POL2:19.500
 Race 32     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Kyle CARR  USA2:14.994Q
2.164 Sjinkie KNEGT  NED2:15.377Q
3.105 HAN Tianyu  CHN2:15.405q
4.136 Yuri CONFORTOLA  ITA2:15.677
5.126 Christoph MILZ  GER2:19.458
6.188 Oleksandr ZHELTONOG  UKR2:20.931
 Race 33     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 KIM Yunjae  KOR2:14.480Q
2.99 Charles HAMELIN  CAN2:14.583Q
3.103 CHEN Dequan  CHN2:15.455q
4.182 Mukerrem TOP  TUR2:17.527
5.186 Dmytro POLTAVETS  UKR2:18.064
 Race 34     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.98 Michael GILDAY  CAN2:15.729Q
2.108 YU Yongjun  CHN2:16.460Q
3.191 Chris CREVELING  USA2:16.525q
4.145 Daisuke UEMURA  JPN2:16.560
5.112 Thibaut CROLET  FRA2:16.756
6.148 Abzal AZHGALIYEV  KAZ2:21.436
 Race 35     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Victor AN  RUS2:17.695Q
2.192 Travis JAYNER  USA2:17.725Q
3.123 Paul HERRMANN  GER2:18.921 
4.135 Andrea CASSINELLI  ITA2:20.482
5.150 Aslan DAUMOV  KAZ2:21.651
6.119 Billy SIMMS  GBR2:49.581


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Web-TV
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Kilimanjaro