Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Dresden, Germany - 8-10 February 2013
Heats 1500 m (1) Men
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 15 skaters)
Race 39 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:18.683
Q
2.
147
KNOCH Viktor
HUN
2:18.895
Q
3.
169
Denis NIKISHA
KAZ
2:19.335
4.
112
Daniel ZASTRYGOV
BUL
2:28.785
5.
107
Maksim SIARHEYU
BLR
2:44.979
ADV
125
YU Yongjun
CHN
P
Race 40 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
SIN Da Woon
KOR
2:13.833
Q
2.
201
Chris CREVELING
USA
2:14.498
Q
3.
160
Takayuki MURATAKE
JPN
2:15.559
4.
139
Richard SHOEBRIDGE
GBR
2:15.983
ADV
5.
168
Aidar BEKZHANOV
KAZ
2:21.680
6.
185
Adam FILIPOWICZ
POL
2:24.053
191
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
P
Race 41 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
170
KIM Byeong-Jun
KOR
2:13.984
Q
2.
193
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:14.263
Q
3.
131
Thibaut CROLET
FRA
2:15.650
4.
144
Daniel ZETZSCHE
GER
2:17.764
5.
150
VARNYÚ Alex
HUN
2:18.093
6.
196
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
2:20.939
Race 42 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
156
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:15.030
Q
2.
151
BURJÁN Csaba
HUN
2:17.325
Q
3.
106
Edin BRANKOVIC
BIH
2:24.556
4.
118
Guillaume BASTILLE
CAN
2:29.789
ADV
5.
121
WANG Xingchun
CHN
3:26.619
ADV
180
Christiaan BÖKKERINK
NED
P
Race 43 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
205
J.R. CELSKI
USA
2:20.290
Q
2.
181
Jeroen SONNEVELD
NED
2:23.905
Q
3.
109
Kiril PANDOV
BUL
2:24.700
4.
197
Oleksandr ZHELTONOG
UKR
2:26.001
5.
127
Alvaro PENA
ESP
2:28.366
6.
117
François HAMELIN
CAN
2:32.451
ADV
120
HAN Tianyu
CHN
YC
Race 44 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
206
Jeffrey SIMON
USA
2:16.741
Q
2.
163
Keita WATANABE
JPN
2:17.229
Q
3.
103
Pierre BODA
AUS
2:17.258
4.
140
Christoph SCHUBERT
GER
2:17.934
5.
130
Sébastien LEPAPE
FRA
2:20.927
ADV
6.
184
Szymon WILCZYK
POL
2:21.421
192
Semen ELISTRATOV
RUS
P
Race 45 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
159
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:14.378
Q
2.
179
Sjinkie KNEGT
NED
2:14.474
Q
3.
116
Vincent COURNOYER
CAN
2:14.783
q
4.
136
Josh CHEETHAM
GBR
2:16.881
5.
164
Fedor ANDREYEV
KAZ
2:21.945
6.
195
Valentyn DANILOVSKYI
UKR
2:23.185
154
Andrea CASSINELLI
ITA
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters