Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - Baselga di Pine, Italy - 15-17 March 2013
Heats 1500 meter Men Junior C
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 10, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
48
Damiano GIULIANI
ITA
2:26.900
Q
2.
5
10
Quentin FERCOQ
FRA
2:27.068
3.
6
37
KOVACS Kornel
HUN
2:29.635
4.
3
122
Jacob JANSSON
SWE
2:32.356
5.
4
127
Bogdan SIMONENKO
UKR
2:36.593
6.
2
78
Hessel KOOT
NED
-
Race 11, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
77
Tjerk DE BOER
NED
2:35.124
Q
2.
1
126
Volodymyr HANDEI
UKR
2:35.178
3.
3
104
Adam TIMAR
ROU
2:35.509
4.
2
50
Surendra VILLA
ITA
2:35.652
4
12
Jack BURROWS
GBR
P
Race 12, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
38
LIU Shaoang
HUN
2:44.383
Q
2.
1
121
Mark CHONG
AUS
2:44.383
3.
3
65
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
2:45.977
4.
5
49
Alessio LORENZI
ITA
2:46.125
5.
2
92
Jakub MOROZ
POL
2:48.706
6.
4
128
Oleh HANDEI
UKR
2:48.724
Final 1500 meter Men Junior C
Race 19, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
78
Hessel KOOT
NED
2:43.899
2.
3
128
Oleh HANDEI
UKR
2:44.037
3.
1
127
Bogdan SIMONENKO
UKR
2:44.911
2
92
Jakub MOROZ
POL
P
Race 20, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
65
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
2:35.544
2.
6
49
Alessio LORENZI
ITA
2:35.584
3.
3
104
Adam TIMAR
ROU
2:35.669
4.
2
122
Jacob JANSSON
SWE
2:35.835
5.
1
37
KOVACS Kornel
HUN
2:35.847
6.
4
50
Surendra VILLA
ITA
2:41.667
Race 24, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
121
Mark CHONG
AUS
2:35.404
34
2.
5
38
LIU Shaoang
HUN
2:35.602
21
3.
1
48
Damiano GIULIANI
ITA
2:36.222
13
4.
2
10
Quentin FERCOQ
FRA
2:36.268
8
5.
4
126
Volodymyr HANDEI
UKR
2:38.456
5
6.
3
77
Tjerk DE BOER
NED
2:38.562
3
Distance Classification 1500 meter Men Junior C
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
121
Mark CHONG
AUS
1
34
1|2
2:35.404
2.
38
LIU Shaoang
HUN
2
21
2|1
2:35.602
3.
48
Damiano GIULIANI
ITA
3
13
3|1
2:26.900
4.
10
Quentin FERCOQ
FRA
4
8
4|2
2:27.068
5.
126
Volodymyr HANDEI
UKR
5
5
5|2
2:35.178
6.
77
Tjerk DE BOER
NED
6
3
6|1
2:35.124
Final, Group 2
7.
65
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1
1|3
2:35.544
8.
49
Alessio LORENZI
ITA
2
2|4
2:35.584
9.
104
Adam TIMAR
ROU
3
3|3
2:35.509
10.
122
Jacob JANSSON
SWE
4
4|4
2:32.356
11.
37
KOVACS Kornel
HUN
5
5|3
2:29.635
12.
50
Surendra VILLA
ITA
6
6|4
2:35.652
Final, Group 3
13.
78
Hessel KOOT
NED
1
1|6
2:43.899
14.
128
Oleh HANDEI
UKR
2
2|6
2:44.037
15.
127
Bogdan SIMONENKO
UKR
3
3|5
2:36.593
16.
92
Jakub MOROZ
POL
P
P|P
2:48.706
Heats, Group 1
12
Jack BURROWS
GBR
P
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters