Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
EASTER TOURNEMENT 33RD - GOLDEN SUN AWARD - Gent, Belgium - 30-31 March 2013
Heats 500 meter Boys Junior D
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 13, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
33
Rick DEIKE
ETR
55.706
Q
2.
4
129
Steyn LAND
TRL
55.805
3.
3
92
Hugo BOSMA
STB
56.410
4.
6
36
Paul NITSCHE
ETR
57.373
5.
5
39
Paul ZITZEWITZ
ETR
1:04.792
6.
2
121
Kobe WERNER
TNT
1:08.916
Race 14, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
60
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
54.434
Q
2.
6
34
Konrad NEUMANN
ETR
56.959
3.
3
37
Max HEINEMANN
ETR
58.421
4.
5
132
Nicholas VAN WAASDIJK
YDS
59.535
5.
1
105
Bruno TARDÁGUILA VAN DOORSELAER
STKG
1:03.444
6.
4
96
Niels KINGMA
STG
1:17.863
Race 15, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
47
Max VAN WIJK
HVHW
57.250
Q
2.
3
32
Klemens NEUMANN
ETR
57.406
3.
5
35
Jarno POSSELT
ETR
58.698
4.
4
38
Leon Paul LENZ
ETR
59.421
5.
2
65
Cédric DECKMYN
IRTA
1:12.169
Final 500 meter Boys Junior D
Race 28, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
39
Paul ZITZEWITZ
ETR
1:00.134
2.
4
65
Cédric DECKMYN
IRTA
1:00.245
3.
1
105
Bruno TARDÁGUILA VAN DOORSELAER
STKG
1:01.582
4.
5
96
Niels KINGMA
STG
1:08.066
5.
3
121
Kobe WERNER
TNT
1:09.178
Race 29, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
92
Hugo BOSMA
STB
56.586
2.
2
36
Paul NITSCHE
ETR
56.648
3.
3
37
Max HEINEMANN
ETR
56.794
4.
4
35
Jarno POSSELT
ETR
56.994
5.
6
132
Nicholas VAN WAASDIJK
YDS
57.656
6.
5
38
Leon Paul LENZ
ETR
57.756
Race 30, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
33
Rick DEIKE
ETR
54.171
34
2.
1
60
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
54.337
21
3.
3
129
Steyn LAND
TRL
54.537
13
4.
5
47
Max VAN WIJK
HVHW
56.547
8
5.
6
32
Klemens NEUMANN
ETR
56.624
5
6.
4
34
Konrad NEUMANN
ETR
1:12.948
3
Distance Classification 500 meter Boys Junior D
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
33
Rick DEIKE
ETR
1
34
1|1
54.171
2.
60
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
2
21
2|1
54.337
3.
129
Steyn LAND
TRL
3
13
3|2
54.537
4.
47
Max VAN WIJK
HVHW
4
8
4|1
56.547
5.
32
Klemens NEUMANN
ETR
5
5
5|2
56.624
6.
34
Konrad NEUMANN
ETR
6
3
6|2
56.959
Final, Group 2
7.
92
Hugo BOSMA
STB
1
1|3
56.410
8.
36
Paul NITSCHE
ETR
2
2|4
56.648
9.
37
Max HEINEMANN
ETR
3
3|3
56.794
10.
35
Jarno POSSELT
ETR
4
4|3
56.994
11.
132
Nicholas VAN WAASDIJK
YDS
5
5|4
57.656
12.
38
Leon Paul LENZ
ETR
6
6|4
57.756
Final, Group 3
13.
39
Paul ZITZEWITZ
ETR
1
1|5
1:00.134
14.
65
Cédric DECKMYN
IRTA
2
2|5
1:00.245
15.
105
Bruno TARDÁGUILA VAN DOORSELAER
STKG
3
3|5
1:01.582
16.
96
Niels KINGMA
STG
4
4|6
1:08.066
17.
121
Kobe WERNER
TNT
5
5|6
1:08.916
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters