Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WINTER UNIVERSITY GAMES - Trento, Italy - 11-21 December 2013
Preliminaries 500 meter Men
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 31, Group 1 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
59
Dmitry MYASNIKOV
RUS
42.336
Q
2.
2
20
BÉRES Bence
HUN
42.436
Q
3.
3
33
Satoki ITO
JPN
42.788
Race 32, Group 1 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
5
Patrick DUFFY
CAN
41.880
Q
2.
2
32
Edoardo REGGIANI
ITA
42.591
Q
3.
3
66
Selim TANRIKULU
TUR
43.293
4
68
Valentyn DANILOVSKYI
UKR
P
Race 33, Group 1 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
56
Sebastian KLOSINSKI
POL
43.127
Q
2.
2
52
Jamie SUTTON
NZL
1:13.111
Q
3.
3
1
Nathaniel HENRY
AUS
1:22.425
ADV
4
60
Dmitry MIGUNOV
RUS
P
Race 34, Group 1 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
36
Hiroki YOKOYAMA
JPN
43.101
Q
2.
2
53
Benjamin WHITESIDE
NZL
48.089
Q
3.
3
30
Pietro DE LORENZIS
ITA
1:04.126
ADV
4
71
Serhiy LIFYRENKO
UKR
P
Race 35, Group 1 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
49
UM Cheon-Ho
KOR
42.345
Q
2.
2
10
SHI Jingnan
CHN
42.376
Q
3.
3
2
Mathias VOSTÉ
BEL
42.603
q
4.
4
14
Boren ZUNAC
CRO
44.726
Race 36, Group 1 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
4
Vincent COURNOYER
CAN
41.897
Q
2.
2
16
Jeremy MASSON
FRA
41.968
Q
3.
3
51
Christopher JARDEN
NZL
46.381
Race 37, Group 1 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
45
KIM Byeong-Jun
KOR
42.627
Q
2.
2
12
WANG Yang
CHN
42.953
Q
3.
3
34
Natsuhi MISAWA
JPN
43.049
4.
4
55
Adam FILIPOWICZ
POL
43.872
Race 38, Group 1 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
22
KNOCH Viktor
HUN
42.740
Q
2.
2
64
Inan EREN
TUR
45.647
Q
3
29
Matteo COMPAGNONI
ITA
P
Race 39, Group 1 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
7
Sebastien LANDRY
CAN
41.842
Q
2.
2
15
Vincent JEANNE
FRA
42.705
Q
3.
3
23
OLAH Bence
HUN
42.780
q
4.
4
69
Ievgen GUTENOV
UKR
42.939
Race 40, Group 1 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
47
LEE Hyo Been
KOR
42.337
Q
2.
2
8
GONG Qiuwen
CHN
42.611
Q
3.
3
61
Andrey MIKHASIOV
RUS
42.825
4.
4
18
Thomas MELINE
FRA
45.166
Race 41, Group 1 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
50
Jekabs SAULITIS
LAT
43.959
Q
2.
2
54
Michal DOMANSKI
POL
44.580
Q
3.
3
67
Necmettin Berk YETISKEN
TUR
45.175
4.
4
19
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
GER
51.289
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters