Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Shanghai, China - 26-29 September 2013
 
Heats 1500 m Ladies
  10 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 30 skaters)
 Race 1     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 SHIM Suk Hee  KOR2:30.493Q
2.65 Agne SEREIKAITE  LTU2:31.512Q
3.23 Charlotte GILMARTIN  GBR2:31.644Q
4.27 Julia RIEDEL  GER2:31.764 
5.55 Lara VAN RUIJVEN  NED2:34.105
 Race 2     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 KIM A Lang  KOR2:37.851Q
2.6 Jessica HEWITT  CAN2:37.966Q
3.87 Jessica KOOREMAN-SMITH  USA2:38.072Q
4.2 Alix-Myra ANDERSON  AUS2:39.359 
5.52 Dariya VOLOKITINA  KAZ2:41.780
6.64 Evita KRIEVANE  LAT2:43.620
 Race 3     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Elise CHRISTIE  GBR2:49.209Q
2.18 Katerina NOVOTNA  CZE2:49.684Q
3.33 KONYA Zsofia  HUN2:49.895Q
4.4 Vera ANTANENKA  BLR2:50.838 
5.20 Aurélie MONVOISIN  FRA2:51.345
 Race 4     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.61 CHO Ha-Ri  KOR2:41.459Q
2.41 Arianna FONTANA  ITA2:41.578Q
3.25 Anna SEIDEL  GER2:42.997Q
4.71 Tünde BALÁZS  ROU2:44.938 
5.81 Olena KORINCHUK  UKR2:45.089
78 Tatiana BODOVA  SVKDNS
 Race 5     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.76 Valeriya REZNIK  RUS2:30.490Q
2.86 Lana GEHRING  USA2:30.492Q
3.44 Biba SAKURAI  JPN2:30.603Q
4.35 DARÁZS Rózsa  HUN2:31.182 
5.70 Patrycja MALISZEWSKA  POL2:31.824
6.51 Kseniya MOTOVA  KAZ2:34.445
 Race 6     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 KONG Xue  CHN2:32.677Q
2.48 Ayuko ITO  JPN2:32.774Q
3.43 Lucia PERETTI  ITA2:32.982Q
4.75 Nina EVTEEVA  RUS2:33.068 
5.67 Natalia MALISZEWSKA  POL2:39.066
 Race 7     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Valerie MALTAIS  CAN2:33.750Q
2.166 Veronika WINDISCH  AUT2:34.843Q
3.79 Ranya EZZI  SWE2:35.690Q
4.29 Tina GRASSOW  GER2:35.927 
5.80 Sofiia VLASOVA  UKR2:40.199
 Race 8     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.74 Olga BELYAKOVA  RUS2:25.741Q
2.39 Martina VALCEPINA  ITA2:25.915Q
3.1 Deanna LOCKETT  AUS2:26.844Q
4.50 Inna SIMONOVA  KAZ2:30.465 
5.68 Marta WÓJCIK  POL2:32.580
 Race 9     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 ZHOU Yang  CHN2:29.103Q
2.32 HEIDUM Bernadett  HUN2:31.126Q
3.5 Volha TALAYEVA  BLR2:35.121Q
4.53 Rianne DE VRIES  NED2:49.990 
5.19 Véronique PIERRON  FRA3:04.469
45 Moemi KIKUCHI  JPNP
 Race 10     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Jorien TER MORS  NED2:39.030Q
2.84 Emily SCOTT  USA2:39.144Q
3.15 LI Jianrou  CHN2:39.197Q
4.9 Jessica GREGG  CAN2:39.586 
5.22 Alex STANLEY  GBR2:43.361


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Web-TV
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Sebra Sports