Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Shanghai, China - 26-29 September 2013
 
Preliminaries 500 m Men
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 61     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Charles HAMELIN  CAN41.362Q
2.172 Freek VAN DER WART  NED41.690Q
3.128 Richard SHOEBRIDGE  GBR41.811q
4.190 Selim TANRIKULU  TUR43.680
 Race 62     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 KNOCH Viktor  HUN42.011Q
2.168 Niels KERSTHOLT  NED42.083Q
3.155 Yoshiaki OGURO  JPN42.167q
4.125 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:17.712
 Race 63     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Charle COURNOYER  CAN41.823Q
2.202 John-Henry KRUEGER  USA41.979Q
3.162 Artur SULTANGALIYEV  KAZ42.239q
4.139 Christoph SCHUBERT  GER43.799
 Race 64     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 YU Jiyang  CHN42.087Q
2.134 LIU Shaolin Sandor  HUN42.186Q
3.153 Nicola RODIGARI  ITA42.297q
4.176 KIM Yunjae  KOR43.879
 Race 65     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Ryosuke SAKAZUME  JPN41.714Q
2.177 LEE Ho-Suk  KOR41.929Q
3.164 Denis NIKISHA  KAZ42.001q
4.123 Thibaut CROLET  FRA42.834
 Race 66     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.170 Daan BREEUWSMA  NED41.948Q
2.129 Paul STANLEY  GBR42.139Q
3.191 Serhiy LIFYRENKO  UKR58.917ADV
140 Pan To Barton LUI  HKGP
 Race 67     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.185 Vladimir GRIGOREV  RUS41.110Q
2.178 PARK Seyeong  KOR41.636Q
3.141 BÉRES Bence  HUN41.836q
4.148 Vladislav BYKANOV  ISR42.071
 Race 68     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 LIANG Wenhao  CHN42.294Q
2.152 Anthony LOBELLO  ITA43.427Q
3.182 Vyacheslav KURGINYAN  RUS43.508 
4.167 Roberto PUKITIS  LAT43.614
 Race 69     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.201 J.R. CELSKI  USA41.826Q
2.186 Andrey MIKHASIOV  RUS42.342Q
3.165 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ42.682 
4.193 Oleksiy KOSHELENKO  UKR43.332
 Race 70     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Robert SEIFERT  GER42.727Q
2.126 Sébastien LEPAPE  FRA42.739Q
3.130 Jack WHELBOURNE  GBR43.083 
4.107 Yauheni RYZHOU  BLR44.533
 Race 71     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Satoshi SAKASHITA  JPN42.400Q
2.200 Eduardo ALVAREZ  USA42.462Q
3.151 Yuri CONFORTOLA  ITA42.550 
4.122 Petr HARGAS  CZE43.401


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Impakt Sport
Engo
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Bioracer
Web-TV
Kilimanjaro