Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 3-6 October 2013
 
Pre-Preliminaries 500 m Ladies
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 40 skaters)
 Race 22     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 FAN Kexin  CHN44.473Q
2.68 Aida BELLA  POL46.013Q
3.57 Evita KRIEVANE  LAT47.228 
 Race 23     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.84 Alyson DUDEK  USA45.713Q
2.27 Bianca WALTER  GER46.855Q
3.22 Alex STANLEY  GBR1:12.321ADV
65 Marta WÓJCIK  POLP
 Race 24     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 SHIM Suk Hee  KOR43.794Q
2.70 Sofia PROSVIRNOVA  RUS44.671Q
3.76 Tatiana BODOVA  SVK45.917q
4.79 Sofiia VLASOVA  UKR46.414
 Race 25     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 Véronique PIERRON  FRA44.960Q
2.11 Jessica HEWITT  CAN44.996Q
3.3 Veronika WINDISCH  AUT45.305q
4.34 KESZLER Andrea  HUN45.464
 Race 26     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 LIU Qiuhong  CHN44.280Q
2.7 Jessica GREGG  CAN44.402Q
3.83 Sarah CHEN  USA45.743q
4.50 Dariya VOLOKITINA  KAZ46.960
 Race 27     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 WANG Meng  CHN44.365Q
2.48 Inna SIMONOVA  KAZ45.733Q
3.74 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS45.870q
 Race 28     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Charlotte GILMARTIN  GBR45.288Q
2.42 Biba SAKURAI  JPN45.328Q
3.4 Vera ANTANENKA  BLR45.695q
4.2 Alix-Myra ANDERSON  AUS47.355
 Race 29     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Marianne ST-GELAIS  CAN43.959Q
2.54 CHO Ha-Ri  KOR44.277Q
3.36 HEIDUM Bernadett  HUN44.889q
4.78 Olena KORINCHUK  UKR46.506
 Race 30     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 Yui SAKAI  JPN45.040Q
2.67 Patrycja MALISZEWSKA  POL45.295Q
3.30 Anna SEIDEL  GER46.343q
4.49 Kseniya MOTOVA  KAZ46.896
 Race 31     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Martina VALCEPINA  ITA45.294Q
2.28 Tina GRASSOW  GER45.371Q
3.24 Kathryn THOMSON  GBR45.467q
4.18 Katerina NOVOTNA  CZE45.576
 Race 32     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Tatiana BORODULINA  RUS44.880Q
2.47 Ayuko ITO  JPN44.977Q
3.37 Elena VIVIANI  ITA45.095q
77 Ranya EZZI  SWEDNS
 Race 33     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.40 Arianna FONTANA  ITA44.721Q
2.31 KONYA Zsofia  HUN45.316Q
3.59 Lara VAN RUIJVEN  NED45.389q
 Race 34     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.61 Yara VAN KERKHOF  NED45.283Q
2.58 Agne SEREIKAITE  LTU45.352Q
3.19 Aurélie MONVOISIN  FRA47.050q
4.75 Xuan Ming NG  SIN58.795
 Race 35     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Jorien TER MORS  NED44.070Q
2.82 Jessica KOOREMAN-SMITH  USA44.262Q
3.51 KIM A Lang  KOR45.097q
4.5 Volha TALAYEVA  BLR47.164


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer