Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 3-6 October 2013
 
Pre-Preliminaries 1000 m Men
  15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 44 skaters)
 Race 85     (1 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Niels KERSTHOLT  NED1:29.429Q
2.151 Anthony LOBELLO  ITA1:29.580Q
3.138 Daniel ZETZSCHE  GER1:29.972q
4.193 Oleksiy KOSHELENKO  UKR1:30.134
 Race 86     (2 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Victor AN  RUS1:28.659Q
2.126 Thibaut CROLET  FRA1:29.487Q
3.178 Blake SKJELLERUP  NZL1:30.256q
 Race 87     (3 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 LEE Hanbin  KOR1:27.806Q
2.182 Vladimir GRIGOREV  RUS1:27.902Q
3.163 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:29.288q
188 Menderes EREN  TURDNS
 Race 88     (4 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Olivier JEAN  CAN1:29.944Q
2.144 BÉRES Bence  HUN1:30.077Q
3.161 Denis NIKISHA  KAZ1:30.252q
4.185 Lucas Jun Jie NG  SIN1:37.393
 Race 89     (5 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Jack WHELBOURNE  GBR1:33.105Q
2.166 PARK Seyeong  KOR1:33.218Q
3.191 Serhiy LIFYRENKO  UKR1:33.733 
4.106 Yauheni RYZHOU  BLR1:34.149
 Race 90     (6 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 J.R. CELSKI  USA1:29.610Q
2.124 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:29.726Q
3.172 Daan BREEUWSMA  NED1:29.922q
4.104 Armstrong LAZENBY  AUS1:31.076
 Race 91     (7 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Freek VAN DER WART  NED1:28.961Q
2.152 Nicola RODIGARI  ITA1:29.016Q
3.129 Paul STANLEY  GBR1:29.160q
4.102 Pierre BODA  AUS1:29.238
 Race 92     (8 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Charles HAMELIN  CAN1:28.593Q
2.145 KNOCH Viktor  HUN1:28.928Q
3.122 Vojtech LOUDIN  CZE1:30.149q
 Race 93     (9 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 WU Dajing  CHN1:26.701Q
2.125 Sébastien LEPAPE  FRA1:26.723Q
3.103 Nathaniel HENRY  AUS1:27.844q
4.123 Petr HARGAS  CZE1:29.054
 Race 94     (10 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Jordan MALONE  USA1:29.742Q
2.150 Yuri CONFORTOLA  ITA1:29.798Q
3.186 Jos� CAVALLI  SUI1:31.621q
4.139 Paul HERRMANN  GER1:32.461
 Race 95     (11 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Semen ELISTRATOV  RUS1:28.870Q
2.160 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:30.059Q
3.128 Richard SHOEBRIDGE  GBR1:30.260q
4.140 Pan To Barton LUI  HKG1:30.428
 Race 96     (12 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:29.523Q
2.135 Robert SEIFERT  GER1:30.390Q
3.187 Selim TANRIKULU  TUR1:33.549q
108 Maksim SIARHEYU  BLRP
 Race 97     (13 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.169 SIN Da Woon  KOR1:29.629Q
2.118 HAN Tianyu  CHN1:29.703Q
3.189 Valentyn DANILOVSKYI  UKR1:30.973q
4.105 Edin BRANKOVIC  BIH1:32.187
 Race 98     (14 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Charle COURNOYER  CAN1:28.102Q
2.196 John-Henry KRUEGER  USA1:28.252Q
3.171 Roberto PUKITIS  LAT1:28.327q
4.153 Daisuke UEMURA  JPN1:28.372
 Race 99     (15 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 LIANG Wenhao  CHN1:31.388Q
2.146 LIU Shaolin Sandor  HUN1:31.658Q
3.158 Yuma SAKURAI  JPN1:31.737q


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Web-TV
Sebra Sports