Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Torino, Italy - 7-10 November 2013
 
Preliminaries 1500 m Ladies
  13 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Heats, total 39 skaters)
 Race 1     (1 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Marianne ST-GELAIS  CAN2:41.468Q
2.101 Jessica KOOREMAN-SMITH  USA2:41.612Q
3.76 Paula BZURA  POL2:41.872Q
4.36 Anna SEIDEL  GER2:42.047 
5.31 Alex STANLEY  GBR2:43.566
 Race 2     (2 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 KIM A Lang  KOR2:33.952Q
2.49 Martina VALCEPINA  ITA2:34.112Q
3.28 Aurélie MONVOISIN  FRA2:36.462Q
4.95 Sofiia VLASOVA  UKR2:36.750ADV
55 Yui SAKAI  JPNP
 Race 3     (3 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 ZHOU Yang  CHN2:32.732Q
2.2 Deanna LOCKETT  AUS2:34.205Q
3.5 Volha TALAYEVA  BLR2:36.083Q
4.90 Alica PORUBSKA  SVK2:36.718 
59 Kseniya MOTOVA  KAZP
 Race 4     (4 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 LI Jianrou  CHN2:33.628Q
2.69 Agne SEREIKAITE  LTU2:34.158Q
3.35 Julia RIEDEL  GER2:35.368Q
4.7 Zornica PENCHEVA  BUL2:39.145 
5.38 Xinyue WANG  HKG2:44.694
 Race 5     (5 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Arianna FONTANA  ITA2:38.887Q
2.99 Lana GEHRING  USA2:39.078Q
3.91 Ranya EZZI  SWE2:40.113Q
4.79 Marta WÓJCIK  POL2:41.809 
5.25 Ainara EQUISOAIN  ESP2:47.154
 Race 6     (6 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.66 PARK Seung-Hi  KOR2:53.849Q
2.87 Valeriya REZNIK  RUS2:53.887Q
3.60 Inna SIMONOVA  KAZ2:53.968Q
4.23 Katarina BURIC  CRO3:01.448 
39 DARÁZS Rózsa  HUNP
 Race 7     (7 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.100 Emily SCOTT  USA2:37.617Q
2.13 Jessica HEWITT  CAN2:37.684Q
3.70 Rianne DE VRIES  NED2:37.829Q
4.1 Alix-Myra ANDERSON  AUS2:39.660 
5.92 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR2:46.663
 Race 8     (8 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 KONG Xue  CHN2:38.345Q
2.56 Biba SAKURAI  JPN2:38.469Q
3.74 Lara VAN RUIJVEN  NED2:41.140Q
4.9 Raia ZAHARIEVA  BUL2:43.985 
5.83 Sherry Lea STUTHRIDGE  RSA2:55.402
 Race 9     (9 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.84 Olga BELYAKOVA  RUS2:29.579Q
2.40 HEIDUM Bernadett  HUN2:29.603Q
3.89 Tatiana BODOVA  SVK2:31.429Q
4.81 Katalin KRISTO  ROU2:32.237 
5.68 Evita KRIEVANE  LAT2:34.672
 Race 10     (10 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 SHIM Suk Hee  KOR2:34.368Q
2.52 Ayuko ITO  JPN2:41.079Q
3.3 Veronika WINDISCH  AUT2:41.971Q
4.80 Tünde BALÁZS  ROU2:52.187 
75 Aida BELLA  POLP
 Race 11     (11 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Valerie MALTAIS  CAN2:33.557Q
2.26 Véronique PIERRON  FRA2:33.644Q
3.42 KONYA Zsofia  HUN2:33.763Q
4.33 Tina GRASSOW  GER2:33.825 
5.61 Dariya VOLOKITINA  KAZ2:37.771
 Race 12     (12 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.71 Jorien TER MORS  NED2:32.469Q
2.85 Tatiana BORODULINA  RUS2:32.962Q
3.6 Katrin MANOILOVA  BUL2:34.865Q
4.4 Vera ANTANENKA  BLR2:34.917 
5.30 Charlotte GILMARTIN  GBR3:09.099
 Race 13     (13 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.29 Elise CHRISTIE  GBR2:26.312Q
2.24 Katerina NOVOTNA  CZE2:26.902Q
3.48 Lucia PERETTI  ITA2:27.967Q
4.27 Tifany HUOT MARCHAND  FRA2:28.654 
5.93 Olena KORINCHUK  UKR2:36.851


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Bioracer