Events
Oberstdorf-OSS
Universiade-Luzern
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Torino, Italy - 7-10 November 2013
 
Heats 1000 m Men
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Eighthfinals, total 28 skaters)
 Race 203     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Jack WHELBOURNE  GBR1:26.714Q
2.197 Sjinkie KNEGT  NED1:26.780Q
3.177 Daisuke UEMURA  JPN1:27.907q
4.109 Mathias VOSTÉ  BEL1:27.968
 Race 204     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 SIN Da Woon  KOR1:29.979Q
2.144 Jon ELEY  GBR1:30.447Q
3.218 Mackenzie BLACKBURN  TPE1:30.515 
4.152 Robert SEIFERT  GER1:32.209
 Race 205     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Charle COURNOYER  CAN1:28.023Q
2.157 KNOCH Viktor  HUN1:28.189Q
3.184 Denis NIKISHA  KAZ1:29.079 
4.203 Sebastian KLOSINSKI  POL1:29.415
 Race 206     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 LIANG Wenhao  CHN1:30.272Q
2.138 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:30.583Q
3.133 Vojtech LOUDIN  CZE1:30.743 
4.148 Paul HERRMANN  GER1:31.053
 Race 207     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 WU Dajing  CHN1:27.565Q
2.158 LIU Shaolin Sandor  HUN1:27.902Q
3.169 Anthony LOBELLO  ITA1:28.945 
189 PARK Seyeong  KORP
 Race 208     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Chris CREVELING  USA1:27.180Q
2.209 Semen ELISTRATOV  RUS1:27.317Q
3.137 Thibaut FAUCONNET  FRA1:27.389q
4.155 BÉRES Bence  HUN1:28.098
 Race 209     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 HAN Tianyu  CHN1:27.030Q
2.167 Yuri CONFORTOLA  ITA1:27.177Q
3.176 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:27.424q
4.236 Blake SKJELLERUP  NZL1:30.812
 Race 210     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 Vladimir GRIGOREV  RUS1:28.105Q
2.198 Freek VAN DER WART  NED1:28.231Q
3.234 Jordan MALONE  USA1:28.762q
4.173 Yoshiaki OGURO  JPN1:29.095
 Race 211     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.231 J.R. CELSKI  USA1:25.999Q
2.124 Olivier JEAN  CAN1:26.666Q
3.194 Daan BREEUWSMA  NED1:27.801q
4.181 Aslan DAUMOV  KAZ1:32.581
 Race 212     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.208 Victor AN  RUS1:28.439Q
2.186 LEE Hanbin  KOR1:28.525Q
3.145 Richard SHOEBRIDGE  GBR1:29.824 
168 Tommaso DOTTI  ITAP
 Race 213     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Charles HAMELIN  CAN1:26.999Q
2.140 Sébastien LEPAPE  FRA1:27.250Q
3.165 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.437q
4.104 Pierre BODA  AUS1:28.730
5.216 Jos� CAVALLI  SUI1:30.647


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Web-TV