Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Kolomna, Russia - 14-17 November 2013
 
Preliminaries 500 m Ladies
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 73     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Jorien TER MORS  NED43.633Q
2.54 Sayuri SHIMIZU  JPN43.881Q
3.93 Emily SCOTT  USA44.776 
4.28 Aurélie MONVOISIN  FRA46.514
 Race 74     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.33 Elise CHRISTIE  GBR43.535Q
2.55 Ayuko ITO  JPN43.918Q
3.94 Sarah CHEN  USA44.552q
4.25 Katerina NOVOTNA  CZE46.300
 Race 75     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 SHIM Suk Hee  KOR43.367Q
2.74 Patrycja MALISZEWSKA  POL44.400Q
3.67 Agne SEREIKAITE  LTU44.456q
4.42 HEIDUM Bernadett  HUN45.408
 Race 76     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Jessica HEWITT  CAN43.948Q
2.51 Martina VALCEPINA  ITA44.135Q
3.58 Inna SIMONOVA  KAZ44.208q
4.7 Volha TALAYEVA  BLR46.326
 Race 77     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.82 Sofia PROSVIRNOVA  RUS44.771Q
2.48 Elena VIVIANI  ITA44.892Q
3.34 Tina GRASSOW  GER45.838 
4.59 Kseniya MOTOVA  KAZ59.644
 Race 78     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Marianne ST-GELAIS  CAN43.930Q
2.27 Véronique PIERRON  FRA43.980Q
3.72 Lara VAN RUIJVEN  NED44.063q
4.32 Kathryn THOMSON  GBR45.960
 Race 79     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.81 Tatiana BORODULINA  RUS43.932Q
2.49 Arianna FONTANA  ITA43.959Q
3.73 Aida BELLA  POL45.163 
4.89 Olena KORINCHUK  UKR45.228
 Race 80     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 FAN Kexin  CHN43.640Q
2.98 Alyson DUDEK  USA44.083Q
3.40 KESZLER Andrea  HUN44.194q
4.38 Bianca WALTER  GER45.788
 Race 81     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 WANG Meng  CHN43.610Q
2.64 CHO Ha-Ri  KOR44.294Q
3.57 Biba SAKURAI  JPN44.341q
4.76 Natalia MALISZEWSKA  POL46.172
 Race 82     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.61 PARK Seung-Hi  KOR43.300Q
2.16 Jessica GREGG  CAN43.324Q
3.31 Charlotte GILMARTIN  GBR44.803 
4.85 Liya STEPANOVA  RUS45.117
 Race 83     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 LIU Qiuhong  CHN44.081Q
2.69 Yara VAN KERKHOF  NED44.130Q
3.43 KONYA Zsofia  HUN44.779 
4.35 Anna SEIDEL  GER45.698


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Web-TV
Engo