Events
Oostend-EC
Oberstdorf-OSS
Rostock-HC
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Mirthe MICHIELSEN

Name: Mirthe Michielsen
Gender: Female
Age Category: Junior B (2024/2025)
Home Country: Belgium
Club: De Schaverdijn, Hasselt
 
Graphs: 2024/2025 | Last 4 years
 
Results: Season 2017/2018
Season 2018/2019
Season 2020/2021
Season 2021/2022
Season 2022/2023
Season 2023/2024

Personal records:
222 meter28.37422/12/18Turnhout BELNational Championships Belgium
333 meter36.10808/08/20Oberstdorf GEROberstdorf Summercamp Trophy
500 meter46.05323/03/24Deurne BELNational Championships Belgium
777 meter1:19.57508/04/23Gent BELEaster Tournement 41st - Silver M for Masters
1000 meter1:37.54324/03/24Deurne BELNational Championships Belgium
1500 meter2:35.27306/01/24Budapest HUNPannonia Open

Classifications in season 2023/2024:
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen Junior B
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd
29/07/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thWomen B/A/S
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd
20/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardWomen Junior B
    Overall Ranking: 4th,   500 meter: 4th,   1000 meter: 4th,   1500 meter: 6th
10/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyJUN B WOM
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 8th,   1000 meter: 4th,   1500 meter: 6th
26/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Junior ABC
    Overall Ranking: 3rd,   500 meter: 3rd
02/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 8th,   500 meter: 10th,   1000 meter: 8th
17/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Junior ABCSM Div A
    Overall Ranking: 5th,   500 meter: 4th,   1000 meter: 6th
17/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Women
    500 meter: 27th,   1000 meter: 31st,   1500 meter (1): 12th,   1500 meter (2): 24th
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-A
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen ABC
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-B
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st
24/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardWomen Junior-C
    Overall Ranking: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   500 meter: 2nd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1000 meter: 3rd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 1st
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumDivisie Sen + U18 Women
    500 meter: 3rd,   500 meter: 1st,   500 meter: 3rd,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSenior Women
    500 meter: 3rd,   500 meter: 1st,   500 meter: 3rd,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd
23/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumU18 Women
    500 meter: 3rd,   500 meter: 1st,   500 meter: 3rd,   500 meter: 3rd,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 2nd,   1000 meter: 2nd,   1500 meter: 1st,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd,   1500 meter: 3rd
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior A + Senior Women
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior AB + Senior Women
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st
30/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardJunior B Women
    Overall Ranking: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   500 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1000 meter: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st,   1500 m SF: 1st

Results in season 2023/2024:
500 meter
46.05323/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
46.71818/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Rep Semi Finals 
47.24118/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Heats 
47.47506/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-SF 
47.54706/01/24Budapest HUNPannonia OpenRepechage-QF 
47.56721/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
47.62910/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
47.6702/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Quarter Finals, Group 1 
47.67321/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
47.7817/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Quarter Finals, Group 1 
47.9126/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
47.9326/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Semi Final, Group 1 
47.97124/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
48.1502/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Semi Final, Group 1 
48.16620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
48.22405/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
48.22611/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
48.22624/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
48.23224/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
48.2517/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
48.27205/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
48.42123/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
48.4502/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Final, Group 2 
48.51924/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
48.57705/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
48.72331/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
48.9217/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
49.11711/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 2 
49.5026/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Quarter Finals, Group 1 
49.54431/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
49.56230/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
49.62105/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:08.61906/01/24Budapest HUNPannonia OpenQuarter-Final 
 
1000 meter
1:37.54324/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:38.54912/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 1 
1:39.5102/12/23Hasselt BELRegional League Benelux Cup 2Super Final, Group 2 
1:39.83021/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:40.25325/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:40.99812/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
1:41.19904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thFinal, Group 1 
1:41.96722/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
1:42.01804/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thSemi Final, Group 1 
1:42.15630/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
1:42.77904/08/23Oberstdorf GEROberstdorf Shorttrack Summercamp 12thQuarter Finals, Group 1 
1:43.18111/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyQuarter Finals, Group 1 
1:43.53507/01/24Budapest HUNPannonia OpenQuarter-Final 
1:44.49005/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
1:45.74824/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:46.7517/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 2 
1:47.13824/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
1:47.60521/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:50.6717/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Semi Final, Group 1 
1:53.88530/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardQuarter Finals, Group 1 
1:55.35724/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
2:02.27225/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
2:04.33330/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardFinal, Group 1Video
 
1500 meter
2:35.27306/01/24Budapest HUNPannonia OpenSemi Final 
2:40.17823/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumSemi Final, Group 1 
2:40.21523/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
2:41.39620/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
2:41.55505/01/24Budapest HUNPannonia OpenHeats 
2:42.71917/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Semi Finals 
2:44.71210/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophySemi Final, Group 1 
2:45.31110/11/23Bormio ITA31st Alta Valtellina TrophyFinal, Group 1 
2:46.03417/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Rep Semi Finals 
2:51.02320/10/23Rostock GERHanse Cup - International Open - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
2:53.00617/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Finals, BVideo
2:54.07625/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1 
2:54.90406/01/24Budapest HUNPannonia OpenFinal, B 
3:00.86224/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
3:08.17931/03/24Gent BELEaster Tournament 42nd - Golden Sun AwardSuper Final, Group 1Video
3:12.49817/02/24Heerenveen NEDISU Junior World Cup 3Quarter Finals 
 
2000 meter relay
3:07.59224/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
(YDS: Jitte Dupont, Mirthe Michielsen, Ward Pétré, Bill Van Engeland)
 
3000 meter relay
4:35.56125/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardFinal, Group 1 
(YDS-STKG: Albie Barlow, Tilde De Vriendt, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
4:39.69424/02/24Hasselt BELSpeculaas Cup - Golden Sun AwardSemi Final, Group 1 
(YDS-STKG: Albie Barlow, Tilde De Vriendt, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
4:51.0526/11/23Tilburg NEDRegional League Benelux Cup 1Final, Group 1 
(Kristallijn Gent: Tilde De Vriendt, Jitte Dupont, Luna-Marie Lau, Mirthe Michielsen)
4:58.8317/12/23Luxemburg LUXRegional League Benelux Cup 3Final, Group 1 
(YDS: Jitte Dupont, Yarno Ketelslegers, Mirthe Michielsen, Bill Van Engeland)
 
5000 meter relay
7:25.95924/03/24Deurne BELNational Championships BelgiumFinal, Group 1Video
(Alertis: Lowie Dekens, Tineke den Dulk, Adriaan Dewagtere, Mirthe Michielsen)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Sebra Sports
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton
Web-TV
Kilimanjaro
Bioracer