Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Hannes ENGER
Classifications in season 2019/2020: |
05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | LG2 | Overall Ranking: 10th, 500 meter: 8th, 1000 meter: 7th | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Men Junior C | Overall Ranking: 38th, 500 meter: 38th, 1000 meter: 38th, 1500 meter: 32nd | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Men Junior C | Overall Ranking: 38th, 500 meter: 35th, 1000 meter: 30th, 1500 meter: 39th | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | LG1 | Overall Ranking: 3rd, 500 meter: 4th, 1000 m (2): 1st, 1500 meter: 7th | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Men Junior C | Overall Ranking: 27th, 500 meter: 27th, 1000 meter: 25th, 1500 meter: 23rd | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | LG 1 | Overall Ranking: 15th, 500 meter: 14th, 1000 meter: 13th, 1500 meter: 13th |
Results in season 2019/2020: |
500 meter |
48 | .363 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
48 | .438 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 1 | |
48 | .550 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
48 | .865 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group B | |
48 | .915 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 4 | |
49 | .026 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group B | |
49 | .052 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group G | |
49 | .291 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group D | |
49 | .670 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
49 | .990 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group D | |
50 | .381 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
50 | .465 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 2 | |
50 | .469 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group D | |
50 | .520 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
50 | .573 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group H | |
51 | .133 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Semi Final, Group 1 | |
51 | .586 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group I | |
51 | .792 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Final, Group 2 | |
51 | .874 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group B | |
52 | .133 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
1:03 | .663 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Heats, Group A | |
|
|
1000 meter |
1:38 | .941 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 4 | |
1:39 | .066 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 2 | |
1:43 | .653 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group F | |
1:44 | .892 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:44 | .905 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Semi Final, Group 1 | |
1:45 | .093 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:45 | .397 | 05/10/19 | Dresden GER | Deutschland Cup 1 | Final, Group 2 | |
1:45 | .850 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
1:46 | .965 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group F | |
1:48 | .065 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
1:48 | .107 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group H | |
1:48 | .406 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group C | |
1:48 | .640 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:48 | .878 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
1:48 | .980 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group C | |
1:50 | .687 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:55 | .960 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group B | |
1:56 | .684 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 1 | |
1:57 | .731 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Heats, Group A | |
1:58 | .050 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group B | |
2:02 | .342 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group C | |
|
|
1500 meter |
2:36 | .762 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 2 | |
2:39 | .364 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group F | |
2:43 | .127 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group A | |
2:48 | .380 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
2:53 | .885 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group A | |
2:55 | .247 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group D | |
2:55 | .313 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group E | |
3:00 | .006 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 2 | |
3:02 | .011 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 1 | |
3:02 | .500 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group B | |
3:24 | .270 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group B | |
|
|
3000 meter relay |
4:40 | .532 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group A | |
| (ETR: Hannes Enger, Gustav Hamann, Wilhelm Friedrich Harder, Bent Schoob) |
4:56 | .177 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group A | |
| (ESV Turbine Rostock: Hannes Enger, Wilhelm Friedrich Harder, Louis Ross, Bent Schoob) |
|
|
|
|