Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Marie-Luise HARTMANN
Classifications in season 2019/2020: |
18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | JUN C LAD | Overall Ranking: 10th, 500 meter: 9th, 1000 meter: 8th | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Ladies Junior C | Overall Ranking: 15th, 500 meter: 16th, 1000 meter: 13th, 1500 meter: 17th | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Ladies Junior C | Overall Ranking: 10th, 500 meter: 15th, 1000 meter: 8th, 1500 meter: 10th | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Juniorinnen WYOG | Overall Ranking: 5th, 500 meter: 4th, 500 m (2): 4th, 1000 meter: 5th, 1000 m (2): 4th, 1500 m SF: 5th | 19/01/20 | Dresden GER | Vereinswettkampf | LG 1 | Overall Ranking: 8th, 500 meter: 8th, 1000 meter: 6th | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Ladies Junior C | Overall Ranking: 14th, 500 meter: 20th, 1000 meter: 8th, 1500 meter: 14th | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | LG 1 | Overall Ranking: 16th, 500 meter: 15th, 1000 meter: 15th, 1500 meter: 11th |
Results in season 2019/2020: |
500 meter |
48 | .774 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 2 | |
48 | .798 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
48 | .904 | 19/01/20 | Dresden GER | Vereinswettkampf | Quarter Finals, Group 1 | |
49 | .590 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group A | |
49 | .627 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
49 | .826 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 1 | |
50 | .123 | 19/01/20 | Dresden GER | Vereinswettkampf | Final, Group 2 | |
50 | .164 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
50 | .181 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 4 | |
50 | .378 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group C | |
50 | .429 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group A | |
50 | .793 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 1 | |
50 | .854 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group B | |
50 | .937 | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
50 | .981 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group D | |
50 | .997 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Heats, Group A | |
51 | .020 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group B | |
51 | .040 | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Quarter Finals, Group 1 | |
51 | .189 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group B | |
51 | .313 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
51 | .790 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
52 | .428 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group D | |
| P | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group E | |
|
|
1000 meter |
1:40 | .801 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 2 | |
1:41 | .091 | 19/01/20 | Dresden GER | Vereinswettkampf | Quarter Finals, Group 1 | |
1:41 | .618 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
1:42 | .308 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 4 | |
1:43 | .516 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Heats, Group A | |
1:44 | .040 | 01/03/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:44 | .404 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Final, Group 2 | |
1:44 | .521 | 19/01/20 | Dresden GER | Vereinswettkampf | Final, Group 1 | |
1:44 | .599 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Quarter Finals, Group 1 | |
1:44 | .918 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group B | |
1:45 | .740 | 23/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group A | |
1:46 | .134 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group B | |
1:46 | .401 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:46 | .546 | 24/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Semi Finals, Group A | |
1:46 | .945 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 1 | |
1:48 | .055 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group B | |
1:49 | .642 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Semi Final, Group 1 | |
1:50 | .081 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group A | |
1:50 | .125 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group C | |
1:53 | .186 | 30/11/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Final, Group 2 | |
1:53 | .524 | 22/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
2:11 | .632 | 23/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Quarter Finals, Group A | |
|
|
1500 meter |
2:38 | .624 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Semi Finals, Group B | |
2:39 | .104 | 01/12/19 | Rostock GER | Deutschland Cup - 25. Hanse Cup | Super Final, Group 1 | |
2:40 | .773 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Final, Group 2 | |
2:42 | .332 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Quarter Finals, Group A | |
2:44 | .292 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Heats, Group A | |
2:45 | .283 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group A | |
2:45 | .753 | 25/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group C | |
2:46 | .080 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Semi Final, Group A | |
2:48 | .147 | 29/02/20 | Dresden GER | Deutschland Cup 3 | Semi Final, Group 1 | |
2:51 | .198 | 21/02/20 | Groningen NED | StarClass 6 (CD-3) | Final, Group C | |
2:53 | .651 | 22/11/19 | Lommel BEL | StarClass 3 (CD-2) | Final, Group B | |
|
|
2000 meter relay |
3:11 | .223 | 27/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group A | |
| (EV Dresden: Marie-Luise Hartmann, Lukas Kobuch, Paula Kuhnt Torzewski, Rafael Schlossareck) |
3:17 | .962 | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
| (Germany: Marie-Luise Hartmann, Paula Kuhnt Torzewski, Enni Wielsch) |
3:18 | .366 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Final, Group 1 | |
| (Germany: Marie-Luise Hartmann, Paula Kuhnt Torzewski, Enni Wielsch) |
|
|
3000 meter relay |
4:57 | .576 | 26/10/19 | Bergamo ITA | StarClass 1 (CD-1) | Final, Group A | |
| (Germany: Tara Bluhm, Marie-Luise Hartmann, Sophie Wibmer, Enni Wielsch) |
|
|
|
|