Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: WU Jia Wei David
Classifications in season 2019/2020: |
20/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | JUNIOR C BOYS | Overall Ranking: 18th, 500 m: 22nd, 1000 m: 18th, 1500 m: 9th | 25/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Junior C Boys | Overall Ranking: 12th, 500 meter: 12th, 1000 meter: 12th, 1500 meter: 11th | 08/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Junior C Boys | Overall Ranking: 30th, 500 meter: 29th, 1000 meter: 24th, 1500 meter: 30th | 29/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Junior C Boys | Overall Ranking: 11th, 500 meter: 10th, 1000 meter: 10th, 1500 meter: 8th | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Junior C Boys | Overall Ranking: 5th, 500 meter: 7th, 1000 meter: 6th, 1500 meter: 2nd | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | JUNIOR C MAN | Overall Ranking: 6th, 500 meter: 3rd, 1000 meter: 7th | 21/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | JUNIOR C BOYS | Overall Ranking: 18th, 500 m: 13th, 1000 m: 20th, 1500 m: 20th | 28/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Junior C Boys | Overall Ranking: 9th, 500 meter: 8th, 1000 meter: 9th, 1500 meter: 8th |
Results in season 2019/2020: |
500 meter |
46 | .771 | 02/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Semi Final, Group 1 | |
46 | .935 | 29/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Heats, Group 1 | |
47 | .101 | 02/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Final, Group 1 | |
47 | .773 | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Heats, Group 1 | |
47 | .863 | 30/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Quarter Finals, Group 1 | |
48 | .027 | 22/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Final, Group 3 | |
48 | .174 | 29/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Final, Group 2 | |
48 | .330 | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Quarter Finals, Group 1 | |
48 | .366 | 25/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Heats, Group 1 | |
48 | .566 | 30/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Final, Group 3 | |
48 | .736 | 30/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Heats, Group 1 | |
48 | .878 | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Heats, Group 1 | |
48 | .952 | 26/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Final, Group 4 | |
48 | .970 | 19/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Final, Group 5 | |
49 | .362 | 19/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Semi Final, Group 3 | |
49 | .453 | 09/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Quarter Finals, Group 2 | |
49 | .692 | 18/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Heats, Group 1 | |
50 | .703 | 23/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | Final, Group 6 | |
1:01 | .229 | 22/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Heats, Group 1 | |
1:01 | .463 | 09/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Final, Group 6 | |
1:02 | .302 | 09/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Semi Final, Group 3 | |
1:04 | .468 | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Semi Final, Group 1 | |
1:26 | .906 | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Final, Group 2 | |
| P | 20/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | Heats, Group 1 | |
| P | 19/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Quarter Final, Group 1 | |
| P | 08/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Heats, Group 1 | |
| P | 22/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Quarter Final, Group 1 | |
|
|
1000 meter |
1:39 | .031 | 10/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Final, Group 4 | |
1:39 | .711 | 23/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Heats, Group 1 | |
1:43 | .088 | 30/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Heats, Group 1 | |
1:43 | .500 | 09/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Heats, Group 1 | |
1:44 | .088 | 01/03/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Semi Final, Group 2 | |
1:44 | .133 | 27/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Final, Group 4 | |
1:44 | .688 | 23/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Final, Group 4 | |
1:46 | .001 | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Quarter Finals, Group 1 | |
1:46 | .682 | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Semi Final, Group 1 | |
1:48 | .176 | 08/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Heats, Group 1 | |
1:48 | .270 | 01/03/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Final, Group 3 | |
1:48 | .446 | 20/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Semi Final, Group 2 | |
1:51 | .955 | 26/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Quarter Finals, Group 2 | |
1:52 | .789 | 10/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Semi Final, Group 2 | |
1:56 | .356 | 01/12/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Final, Group 2 | |
1:59 | .051 | 26/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Heats, Group 1 | |
1:59 | .258 | 23/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Semi Final, Group 2 | |
2:01 | .706 | 29/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Heats, Group 1 | |
2:10 | .159 | 08/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Final, Group 1 | |
2:10 | .268 | 01/02/20 | Baselga di Pine ITA | 59th Trofeo Alberto Nicolodi | Final, Group 1 | |
| P | 20/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Final, Group 5 | |
| P | 19/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Heats, Group 1 | |
|
|
1500 meter |
2:40 | .068 | 18/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Final, Group 3 | |
2:44 | .163 | 08/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Final, Group 5 | |
2:44 | .413 | 08/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Semi Final, Group 2 | |
2:45 | .375 | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Heats, Group 1 | |
2:51 | .309 | 18/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Semi Final, Group 1 | |
2:51 | .974 | 28/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Final, Group 2 | |
2:52 | .879 | 18/10/19 | Benatky n/J. CZE | Danubia Cup 2 (CD-1) | Heats, Group 1 | |
2:53 | .515 | 20/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | Final, Group 2 | |
2:53 | .623 | 07/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Final, Group 1 | |
2:54 | .365 | 20/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | Semi Final, Group 1 | |
2:54 | .605 | 25/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Final, Group 2 | |
2:55 | .450 | 20/09/19 | Budapest HUN | Danubia Cup 1 - Junior Challenge (SAB-1) | Heats, Group 1 | |
2:58 | .579 | 29/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Final, Group 2 | |
2:58 | .781 | 25/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Heats, Group 1 | |
3:00 | .446 | 29/11/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Heats, Group 1 | |
3:01 | .774 | 21/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Final, Group 4 | |
3:12 | .666 | 28/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Heats, Group 1 | |
| P | 08/11/19 | Spisska Nova Ves SVK | Danubia Cup 3 (CD-2) | Heats, Group 1 | |
| P | 21/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Heats, Group 1 | |
| P | 21/02/20 | Zagreb CRO | Danubia Cup 6 (CD-3) | Semi Final, Group 2 | |
|
|
2000 meter relay |
3:11 | .819 | 01/12/19 | Budapest HUN | 28th Santa Claus Cup | Final, Group 1 | |
| (FTC Budapest 2: Gerecze Adam, Gyory Mark, Wu Jia Wei David) |
3:16 | .275 | 28/02/20 | Budapest HUN | National Championships Juniors Hungary | Heats, Group 1 | |
| (FTC Budapest 2: Gerecze Adam, Gyory Mark, Wu Jia Wei David) |
| P | 27/10/19 | Debrecen HUN | 26e CSIZMADIA Ferenc Memorial Trophy | Final, Group 1 | |
| (FTC Budapest 2: Gerecze Adam, Granasztói Ádám Istvan, Wu Jia Wei David) |
|
|
3000 meter relay |
4:46 | .103 | 08/12/19 | Belgrade SRB | Alpe Adria Trophy 2 | Final, Group 1 | |
| (Mixed 3: Bohn Zsombor, Nagy Imre Akos, Wu Jia Wei David, Zolyomi Laszlo) |
|
|
|
|