Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Daniil NIKOLAYEV
Classifications in season 2019/2020: |
13/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Men | Overall Ranking: 51st, 500 meter: 59th, 1000 meter: 54th, 1500 meter: 24th | 27/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Men | Overall Ranking: 22nd, 500 meter: 27th, 1000 meter: 11th, 1500 meter: 21st | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | JUN A MEN | Overall Ranking: 6th, 500 meter: 19th, 1000 meter: 3rd, 1500 meter: 4th | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Men | Overall Ranking: 6th, 500 meter: 6th, 1000 meter: 5th, 1500 meter: 8th | 20/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Men | Overall Ranking: 16th, 500 meter: 20th, 1000 meter: 18th, 1500 meter: 11th | 17/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Men | 500 meter: 5th, 1000 meter: 6th |
Results in season 2019/2020: |
500 meter |
41 | .334 | 20/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Quarter Finals, Group 1 | |
41 | .613 | 20/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Semi Final, Group 1 | |
41 | .820 | 20/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Heats, Group 1 | |
41 | .94 | 25/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Semi Final, Group 1 | |
42 | .100 | 20/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Heats, Group 1 | |
42 | .266 | 20/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Final, Group 2 | |
42 | .30 | 25/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Quarter Finals, Group 1 | |
42 | .335 | 28/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Heats, Group 1 | |
42 | .55 | 25/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Heats, Group 1 | |
42 | .563 | 28/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Quarter Finals, Group 1 | |
42 | .86 | 25/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Final, Group 2 | |
43 | .032 | 14/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Preliminaries, Group 1 | |
43 | .328 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Heats, Group 1 | |
43 | .533 | 28/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Preliminaries, Group 1 | |
44 | .02 | 25/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Preliminaries, Group 1 | |
| P | 14/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Heats, Group 2 | |
| P | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Quarter Finals, Group 1 | |
| P | 21/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Quarter Finals, Group 1 | |
|
|
1000 meter |
1:26 | .14 | 26/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:26 | .810 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
1:27 | .405 | 20/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Heats, Group 1 | |
1:29 | .05 | 26/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Heats, Group 1 | |
1:29 | .073 | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Heats, Group 1 | |
1:30 | .366 | 29/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Heats, Group 1 | |
1:30 | .576 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Final, Group 1 | |
1:30 | .62 | 26/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Preliminaries, Group 1 | |
1:30 | .97 | 26/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Semi Final, Group 1 | |
1:31 | .224 | 15/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Preliminaries, Group 1 | |
1:31 | .467 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Quarter Finals, Group 1 | |
1:31 | .496 | 18/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Quarter Finals, Group 1 | |
1:32 | .620 | 18/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Heats, Group 1 | |
1:33 | .869 | 29/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Preliminaries, Group 1 | |
1:34 | .433 | 29/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Quarter Finals, Group 2 | |
1:36 | .071 | 29/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Semi Final, Group 2 | |
1:36 | .112 | 29/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Heats, Group 2 | |
1:36 | .555 | 18/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Final, Group 2 | |
1:45 | .468 | 18/01/20 | Lausanne SUI | Winter Youth Olympic Games | Semi Final, Group 1 | |
| P | 26/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Final, Group 1 | |
|
|
1500 meter |
2:16 | .169 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
2:18 | .136 | 21/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Semi Finals, Group 1 | |
2:21 | .34 | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Quarter Finals, Group 2 | |
2:21 | .893 | 20/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Quarter Finals, Group 1 | |
2:23 | .015 | 27/09/19 | Kolomna RUS | National League Russia Cup 1 | Heats, Group 1 | |
2:25 | .436 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Final, Group 1 | |
2:25 | .592 | 13/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Final, Group 4 | |
2:26 | .18 | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Heats, Group 1 | |
2:26 | .702 | 13/09/19 | Kolomna RUS | Open Russian Cup of Russian Skating Union | Semi Final, Group 2 | |
2:28 | .40 | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Semi Final, Group 2 | |
2:28 | .52 | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Semi Final, Group 1 | |
2:29 | .770 | 18/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Quarter Finals, Group 1 | |
2:37 | .345 | 21/12/19 | Kolomna RUS | National Championships Russia | Finals, Group 2 | |
2:41 | .05 | 24/10/19 | Rybinsk RUS | National League Russia Cup 2 | Final, Group 2 | |
2:46 | .049 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Super Final, Group 1 | |
|
|
3000 meter relay |
4:06 | .863 | 19/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Semi Final, Group 1 | |
| (Russia: Viacheslav Karpov, Artem Kozlov, Sergei Milovanov, Daniil Nikolayev) |
|
|
5000 meter relay |
7:09 | .906 | 20/10/19 | Bormio ITA | Alta Valtellina Trophy | Final, Group 1 | |
| (Russia: Viacheslav Karpov, Artem Kozlov, Sergei Milovanov, Daniil Nikolayev) |
|
|
|
|