Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CUP - Dresden, Germany - 6-8 February 2015
Preliminaries 1500 m (2) Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 25 skaters)
Race 74 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Samuel GIRARD
CAN
2:18.442
Q
2.
124
HAN Tianyu
CHN
2:18.592
Q
3.
185
Koen HAKKENBERG
NED
2:19.335
q
4.
145
Tom RIETZKE
GER
2:21.408
5.
192
Wojciech KAMIENSKI
POL
2:22.339
137
Richard SHOEBRIDGE
GBR
DNS
Race 75 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
175
HAN Seung Soo
KOR
2:32.108
Q
2.
123
CHEN Dequan
CHN
2:32.167
Q
3.
171
Denis NIKISHA
KAZ
2:32.397
4.
129
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:32.575
5.
187
Mark PRINSEN
NED
2:33.161
6.
113
Klaudio NASRI
BUL
2:36.143
Race 76 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
179
SEO Yi Ra
KOR
2:15.640
Q
2.
214
Cole KRUEGER
USA
2:16.396
Q
3.
188
Adwin SNELLINK
NED
2:16.495
q
4.
206
Firat YARDIMCI
TUR
2:16.615
5.
105
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
2:17.276
6.
111
Aliaksandr VOLKAU
BLR
2:23.800
Race 77 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
215
John-Henry KRUEGER
USA
2:22.815
Q
2.
157
Tommaso DOTTI
ITA
2:22.948
Q
3.
147
BÉRES Bence
HUN
2:23.232
q
4.
101
Pierre BODA
AUS
2:24.512
5.
204
Serdar ILTIR
TUR
2:26.212
Race 78 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
195
Victor AN
RUS
2:22.282
Q
2.
167
Yuma SAKURAI
JPN
2:22.683
Q
3.
130
Thibaut CROLET
FRA
2:23.045
q
4.
152
VARNYÚ Alex
HUN
2:23.643
5.
112
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:24.050
6.
191
Rafal GRYCNER
POL
2:24.984
Race 79 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Charles HAMELIN
CAN
2:18.685
Q
2.
161
Kota KIKUCHI
JPN
2:19.563
Q
3.
148
BURJÁN Csaba
HUN
2:19.778
q
4.
138
Billy SIMMS
GBR
2:22.722
5.
202
Inan EREN
TUR
2:25.398
Race 80 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
196
Semen ELISTRATOV
RUS
2:18.469
Q
2.
166
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:18.789
Q
3.
181
Roberto PUKITIS
LAT
2:18.869
q
4.
217
Ryan PIVIROTTO
USA
2:20.047
5.
158
Massimo GURINI
ITA
2:25.592
6.
208
Artem KHMELIVSKYI
UKR
2:29.655
Race 81 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
200
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:23.342
Q
2.
117
Patrick DUFFY
CAN
2:23.541
Q
3.
110
Maksim SIARHEYU
BLR
2:24.627
4.
106
Ward PÉTRÉ
BEL
2:25.250
5.
170
Nurtilek KAZHGALI
KAZ
2:25.421
6.
154
Gundmi V. RAGHAVENDRA
IND
-
Race 82 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
177
LEE Jung-Su
KOR
2:16.452
Q
2.
128
ZHANG Hongchao
CHN
2:16.974
Q
3.
172
Kuandyk SULEYMENOV
KAZ
2:18.235
q
4.
135
Josh CHEETHAM
GBR
2:18.305
5.
143
Hannes KRÖGER
GER
2:19.061
6.
209
Stanislav OMELCHENKO
UKR
2:27.053
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters