Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Dresden, Germany - 12-14 January 2018
Heats 1000 m Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Ranking Finals, total 20 skaters)
Race 41 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
105
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:30.285
Q
2.
38
Christoph SCHUBERT
GER
1:30.552
Q
3.
85
Yauheni RYZHOU
BLR
1:31.126
4.
42
Volodymyr HANDEI
UKR
1:32.257
5.
215
Radek FAJKUS
CZE
-
Race 42 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Daan BREEUWSMA
NED
1:30.234
Q
2.
27
Tommaso DOTTI
ITA
1:30.348
Q
3.
37
Einar AGDESTEIN
NOR
1:31.702
4.
197
Adam TIMAR
ROU
1:34.207
Race 43 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
Vladislav BYKANOV
ISR
1:29.148
Q
2.
28
Maksim SIARHEYU
BLR
1:29.734
Q
3.
50
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:30.462
4.
214
Tarik OMERAGIC
BIH
1:36.449
5.
219
Adrian LÜDTKE
GER
-
Race 44 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:33.908
Q
2.
183
BURJÁN Csaba
HUN
1:33.942
Q
3.
177
Oleh HANDEI
UKR
1:34.986
4.
51
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
1:36.986
Race 45 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Semen ELISTRATOV
RUS
1:33.205
Q
2.
128
Sébastien LEPAPE
FRA
1:33.285
Q
3.
33
Jacob JANSSON
SWE
1:33.780
4.
213
David CAKO
SRB
1:36.795
5.
140
Aydin DJEMAL
GBR
1:40.298
Race 46 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
75
Denis AYRAPETYAN
RUS
1:26.878
Q
2.
11
KNOCH Viktor
HUN
1:27.064
Q
3.
180
Stijn DESMET
BEL
1:27.385
4.
29
Rafal ANIKIEJ
POL
-
39
Edin BRANKOVIC
BIH
P
Race 47 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
65
Itzhak DE LAAT
NED
1:34.008
Q
2.
23
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:34.068
Q
3.
150
Sean MCANUFF
IRL
1:35.193
4.
205
Martin KOLENC
CRO
1:35.866
Race 48 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
204
Roberto PUKITIS
LAT
1:27.930
Q
2.
124
Bartosz KONOPKO
POL
1:28.351
Q
3.
220
Tobias PIETSCH
GER
1:29.534
4.
123
Ward PÉTRÉ
BEL
1:31.304
ADV
129
Fabrice DUFBERG
SWE
P
Race 49 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Victor AN
RUS
1:55.055
Q
2.
55
Mukerrem DENIZ
TUR
1:55.687
Q
3.
45
Dominic ANDERMANN
AUT
1:55.853
4.
199
Bor Luka URLEP
SLO
1:57.293
Race 50 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Sjinkie KNEGT
NED
1:27.596
Q
2.
207
KRUEGER Cole William
HUN
1:28.817
Q
3.
202
Firat YARDIMCI
TUR
1:29.430
4.
132
Jack BURROWS
GBR
1:29.668
5.
221
Odin BY FARSTAD
NOR
1:32.829
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters