Events
Worldcup Shanghai
Danubia Sanok
Worldcup Pyeongchang
World Junior Champ
Masters Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Competitions
This website is a service of PB-Event
 

Competitions - Results


Date Competition Place Country Result
15-16 Jul 2016 South Island Short Track Championship Christchurch  NZL
23-24 Jul 2016 Dunedin Short Track Championships Dunedin  NZL
30 Jul-6 Aug 2016 Oberstdorf Shorttrack Summercamp (video) Oberstdorf  GER
12-14 Aug 2016 Palandöken Test competition EYOF Erzurum  TUR
13-14 Aug 2016 Desert Classic Short Track Salt Lake City  USA
27-28 Aug 2016 Olympic Hopes - STEZ Cup Spisska Nova Ves  SVK
9-10 Sep 2016 New Zealand Short Track Championships 2016 Auckland  NZL
9-11 Sep 2016 Short Track Federation Cup-1 Erzurum  TUR
17 Sep 2016 1. Vereinswettkampf Dresden  GER
20 Sep 2016 ETR Evening Competition Rostock  GER
23-25 Sep 2016 Fall World Cup Selection Montreal  CAN
23-25 Sep 2016 Danubia-1 (SAB-1) Miercurea Ciuc  ROU
24 Sep 2016 KNSB Cup 1 Leeuwarden  NED
24-25 Sep 2016 Courmayeur Cup Courmayeur  ITA
30 Sep-1 Oct 2016 2016 Australian Open Short Track Championships Sydney  AUS
30 Sep 2016 Open Dutch Speed Challenge Amsterdam  NED
1-2 Oct 2016 Ogolnopolskie Zawody Rankingowe 1 Sanok  POL
1-2 Oct 2016 National Championships Weiz  AUT
1-2 Oct 2016 Deutschland Pokal/Deutschland Cup Rostock  GER
1-2 Oct 2016 National Championships Hungary Budapest  HUN
7-9 Oct 2016 Danubia-2 (CD-1) Benatky nad Jizerou  CZE
7-9 Oct 2016 Short Track Federation Cup-2 Kocaeli  TUR
8-9 Oct 2016 International Invitation Cup Leeuwarden  NED
8 Oct 2016 Opening Games Turnhout  BEL
9 Oct 2016 ETR Junior Competition Rostock  GER
11 Oct 2016 ETR Evening Competition Rostock  GER
14-16 Oct 2016 Csizmadia Trophy Debrecen  HUN
15-16 Oct 2016 2nd Trofeo Valcellina Claut  ITA
15 Oct 2016 KNSB Cup 2 Groningen  NED
21-23 Oct 2016 EVO Cup Minsk  BLR
21-23 Oct 2016 Alta Valtellina Trophy (video) Bormio  ITA
22-23 Oct 2016 Regio Cup Dresden  GER
23 Oct 2016 Autumn Tournament Groningen  NED
28-30 Oct 2016 StarClass-1 (CD-1) (video) Bolzano  ITA
30 Oct 2016 Slovenský pohár - 2. kolo Presov  SVK
4-6 Nov 2016 StarClass-2 (SAB-1) (video) Asker  NOR
4-6 Nov 2016 ISU Worldcup-1 Calgary  CAN
5-6 Nov 2016 Ogolnopolskie Zawody Rankingowe 2 Gdansk  POL
5-6 Nov 2016 1 Prova 'Trofeo Giovanissimi' Pieve di Cadore  ITA
6 Nov 2016 Challenge 93 Neuilly-sur-Marne  FRA
11-13 Nov 2016 ISU Worldcup-2 Salt Lake City  USA
11-13 Nov 2016 Shorttrack Palandöken Cup Erzurum  TUR
12-13 Nov 2016 Trophée National Cholet  FRA
12 Nov 2016 KNSB Cup 3 Utrecht  NED
12 Nov 2016 Deuxième Open du Mouchoir de Cholet Cholet  FRA
12-13 Nov 2016 Alpe Adria Trophy 1 Zagreb  CRO
13 Nov 2016 1° Trofeo Interregionale Lom-Piem Bergamo  ITA
13 Nov 2016 ETR Junior Competition Rostock  GER
13 Nov 2016 Trophée national #1 Cholet  FRA
15 Nov 2016 ETR Evening Competition Rostock  GER
19 Nov 2016 1e Sebra Sports Cup West Alkmaar  NED
19 Nov 2016 Regio Noordoost Competitie 1 Enschede  NED
19-20 Nov 2016 1a Coppa Italia Bormio  ITA
19-20 Nov 2016 Deutschland Cup Junioren Inzell  GER
20 Nov 2016 Beneluxcup-1 Eindhoven  NED
25-27 Nov 2016 Danubia-3 (SAB-2) Sofia  BUL
25-27 Nov 2016 StarClass-3 (CD-2) Dresden  GER
26 Nov 2016 Special Olympics National Event Dordrecht  NED
2-4 Dec 2016 StarClass-4 (SAB-2) Utrecht  NED
2-4 Dec 2016 Santa Claus Cup Budapest  HUN
3-4 Dec 2016 Ogolnopolskie Zawody Rankingowe 3 Bialystok  POL
8 Dec 2016 Silver Dome Cup Zoetermeer  NED
9-11 Dec 2016 ISU Worldcup-3 Shanghai  CHN
9 Dec 2016 Trias Clubwedstrijd Leeuwarden  NED
9-11 Dec 2016 Short Track Federation Cup 3 Izmir  TUR
10 Dec 2016 2° Trofeo Interregionale Lom-Piem Bormio  ITA
10-11 Dec 2016 Alpe Adria Trophy 2 Belgrade  SRB
11 Dec 2016 Beneluxcup-2 Kockelscheuer  LUX
16-18 Dec 2016 Danubia-4 (CD-2) Sanok  POL
16-18 Dec 2016 ISU Worldcup-4 Gangneung  KOR
16-18 Dec 2016 Elite National Championships Caen  FRA
17 Dec 2016 Vlaamse Kampioenschappen 2017 Brugge  BEL
17 Dec 2016 KNSB Cup 4 Heerenveen  NED
17-18 Dec 2016 2a Coppa Italia Bergamo  ITA
18 Dec 2016 Regio Noordoost Competitie 2 Heerenveen  NED
23-25 Dec 2016 Russian Final Cup Saransk  RUS
26-27 Dec 2016 Slovakia Cup Spisska Nova Ves  SVK
27 Dec 2016 2e Sebra Sports Cup West Den Haag  NED
28-29 Dec 2016 Open National Championships Latvia Ventspils  LAT
6-8 Jan 2017 Danubia-5 (SAB-3) Budapest  HUN
7-8 Jan 2017 Nat. Championships Jun-A/Sen NED Amsterdam  NED
7-8 Jan 2017 Trophée National Orléans  FRA
7-8 Jan 2017 Deutsche Meisterschaften Oberstdorf  GER
13-15 Jan 2017 ISU European Championships Torino  ITA
14 Jan 2017 KNSB Cup 5 Dordrecht  NED
20-22 Jan 2017 StarClass-5 (CD-3) Rostock  GER
21-22 Jan 2017 Ogolnopolskie Zawody Rankingowe 4 Opole  POL
21 Jan 2017 3e Sebra Sports Cup West Utrecht  NED
21 Jan 2017 International Masters (Silver M) Utrecht  NED
22 Jan 2017 Beneluxcup-3 Tilburg  NED
27-29 Jan 2017 ISU World Junior Championships Innsbruck  AUT
3-5 Feb 2017 ISU Worldcup-5 Dresden  GER
4-5 Feb 2017 Trofeo Giovanissimi Bergamo  ITA
4-7 Feb 2017 Winter Universiade Almaty  KAZ
4 Feb 2017 Twentebokaal Enschede  NED
4-5 Feb 2017 Alpe Adria Trophy 3 Sarajevo  BIH
10-12 Feb 2017 ISU Worldcup-6 Minsk  BLR
10-12 Feb 2017 Danubia-6 (CD-3) Zagreb  CRO
11-12 Feb 2017 Trofeo Nicolodi Trento  ITA
11 Feb 2017 KNSB Cup 6 Groningen  NED
11-18 Feb 2017 European Youth Olympic Festival (EYOF) Erzurum  TUR
17-19 Feb 2017 StarClass-6 (SAB-3) Torino  ITA
17-19 Feb 2017 Hungarian Open - 14th Tisza Cup Szeged  HUN
18-19 Feb 2017 National Junior Championships Poland Bialystok  POL
19-26 Feb 2017 8th Asian Winter Games Sapporo  JPN
23-26 Feb 2017 World Military Games Sochi  RUS
24-26 Feb 2017 Polish National Championships Opole  POL
24-26 Feb 2017 Pavlovski Cup St. Peterburg  RUS
3-5 Mar 2017 Open Championship Poland Opole  POL
4-5 Mar 2017 3a Coppa Italia Pontebba  ITA
4-5 Mar 2017 Nat. Championships Juniors NED Utrecht  NED
10-12 Mar 2017 ISU World Championships Rotterdam  NED
11-12 Mar 2017 Trophee National Le Havre  FRA
17-19 Mar 2017 ISU Shanghai Trophy (Invitation) Shanghai  CHN
17-19 Mar 2017 National Championships Russia Ufa  RUS
17-19 Mar 2017 Ogolnopolskie Zawody Rankingowe Final Gdansk  POL
18-19 Mar 2017 Polish Cup Final Gdansk  POL
18-24 Mar 2017 World Winter Games Special Olympics Graz  AUT
18 Mar 2017 Arie Ravensbergen Bokaal Leiden  NED
18-19 Mar 2017 Campionati Italiani Assoluti Courmayeur  ITA
24-26 Mar 2017 Europacup Final Hasselt  BEL
25-26 Mar 2017 National Championships Lituania Elektrenai  LTU
25 Mar 2017 3° Trofeo Interregionale Lom-Piem Torino  ITA
31 Mar-2 Apr 2017 Balkan Games Belgrade  SRB
1-2 Apr 2017 Campionati Italiani Giovanili Cortina D'Ampezzo  ITA
1-2 Apr 2017 Open National Championships Slovakia Spisska Nova Ves  SVK
1-2 Apr 2017 Alpe Adria Trophy Final Celje  SLO
1-2 Apr 2017 Trophee National Belfort  FRA
6-7 Apr 2017 Masters International Short Track Games Sheffield  GBR
14-16 Apr 2017 National Championships Turkey Erzurum  TUR
15-16 Apr 2017 National Junior Championships France ??  FRA
15-16 Apr 2017 Easter Cup (Golden Sun-Silver M) Gent  BEL
22 Apr 2017 Closing Games (Golden Sun-Silver M) Turnhout  BEL
28-30 Apr 2017 Calendar Meeting Paris  FRA

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Customboots.de
Topskating
Mapleskate
Hunter