|
Heats 1500 meter Men |
5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 15 skaters) |
Race 5, Group 1 (1 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 23 | | Sergei LYNAR | RUS | 2:38.35 | | Q |
2. | 2 | 18 | | Richard SUIJTEN | NED | 2:41.24 | | Q |
3. | 3 | 30 | | Roberto PERETTI | ITA | 2:41.67 | | |
4. | 4 | 11 | | Gabor GELLERT | HUN | 3:00.54 | | |
5. | 5 | 5 | | Armin SUPANZ | AUT | 3:01.24 | | |
|
Race 6, Group 1 (2 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 8 | | Gilles NOIREZ | FRA | 2:43.01 | | Q |
2. | 2 | 22 | | Aleksei BYKOV | RUS | 2:43.88 | | Q |
3. | 3 | 29 | | Enrico PERETTI | ITA | 2:44.17 | | |
4. | 4 | 20 | | Herve GIRARDET | SWI | 2:51.79 | | |
5. | 5 | 12 | | KUN Balint Tibor | HUN | 2:53.30 | | |
|
Race 7, Group 1 (3 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 6 | | Marc BELLA | FRA | 2:35.91 | | Q |
2. | 2 | 17 | | Jeroen OTTER | NED | 2:36.81 | | Q |
3. | 3 | 24 | | Nicolai TRETIAKOV | RUS | 2:37.55 | | |
4. | 4 | 1 | | Sascha EIDLER | AUT | 2:49.59 | | |
5. | 5 | 14 | | Ferenc SIMO | HUN | 2:55.88 | | |
|
Race 8, Group 1 (4 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 19 | | Charles VELDHOVEN | NED | 2:38.64 | | Q |
2. | 2 | 27 | | Orazio FAGONE | ITA | 2:38.94 | | Q |
3. | 3 | 9 | | Pascal STEINKAMP | FRA | 2:39.19 | | |
4. | 4 | 3 | | Johannes KAINZINGER | AUT | 2:59.88 | | |
5. | 5 | 10 | | Gyorgy BALLAI | HUN | 3:08.09 | | |
|
Race 9, Group 1 (5 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 15 | | Jan HOOGEVEEN | NED | 2:43.19 | | Q |
2. | 2 | 28 | | Hugo HERRNHOF | ITA | 2:43.43 | | Q |
3. | 3 | 25 | | Igor TROUCHIN | RUS | 2:44.03 | | |
4. | 4 | 7 | | Remy INGRES | FRA | 2:45.10 | | |
5. | 5 | 21 | | Marcus MEIER | SWI | 2:52.18 | | |
6. | 6 | 2 | | Gerhard HUBMANN | AUT | 3:06.30 | | |
|