Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 2 (ABCDS-2) - Reims, France - 14-16 November 2008
Heats 1000 meter Men Junior C
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 11, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
41
Mathias VOSTÉ
BSC
1:42.943
Q
2.
3
226
Luiz Antonio DE NEKKER
SCT
1:43.701
Q
3.
1
215
Corentin CATOIRE
RPV
1:44.423
q
4.
4
152
Matteo BEDOGNI
MSC
1:48.215
Race 12, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
67
Alexis YANG
CNPV
1:49.570
Q
2.
1
150
Claudio MILICI
MSC
1:50.034
Q
3.
3
26
Yann CARDIET
ASMV
1:50.092
4.
2
135
Michael SEIFERT
MERC
1:52.746
5.
4
201
Nicholas LYNCH
NIRC
1:53.216
Race 13, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
225
Mark PRINSEN
SCT
1:59.916
Q
2.
1
54
Tomas GIACOMELLI
BOR
2:00.224
Q
3.
2
121
René DE GROOT
IJA
2:01.443
4.
4
125
Gert-Jan GOEMINNE
IRTA
2:01.459
Race 14, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
249
Arjan KRAMER
TRL
1:48.250
Q
2.
5
202
Callum MOSS
NIRC
1:50.889
Q
3.
3
79
Paul BEAUCHAMP
CVGH
1:55.156
4.
1
131
Andrea CASSINELLI
ITT
1:59.601
4
217
Michele MALFATTI
SCP
DQ
Race 15, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
11
Pietro DE LORENZIS
AGO
1:40.803
Q
2.
3
143
Billy SIMMS
MIRC
1:41.602
Q
3.
2
227
Dennis VISSER
SCT
1:42.876
q
4.
1
151
Lorenzo CONTI
MSC
1:45.308
Race 16, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
149
Francesco BRUZZO
MSC
1:44.297
Q
2.
1
55
Massimo GURINI
BOR
1:44.493
Q
3.
5
112
Kelvin VAN HAM
HVHW
1:45.091
4.
3
80
Florian VALLIN
CVGH
1:51.805
5.
2
246
Jaap SCHUURMANS
SVU
2:00.330
Race 17, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
10
Cristian BIANCHI
AGO
1:39.463
Q
2.
3
200
Triston ADAMS
NIRC
1:40.456
Q
3.
2
117
Dennis KUNNE
IHCL
1:40.610
q
4.
5
92
Henrik HUBERT
ETR
1:48.339
5.
1
250
Christian KEUR
TRL
1:51.725
Race 18, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
53
Stefano GIORDANO
BOR
1:43.378
Q
2.
2
98
Joris PEPERKAMP
GO
1:43.646
Q
3.
5
78
Mathis LEVASSEUR
CVGH
1:44.905
q
4.
4
83
Murray COCHRANE
DSSC
1:47.002
5.
1
113
Bart SCHEPERS
HVHW
1:50.978
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters