Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2017
 
Heats 1000 m Ladies
  9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 17 skaters)
 Race 15     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Deanna LOCKETT  AUS1:31.986Q
2.47 Tatiana BORODULINA  RUS1:32.085q
3.89 Patrycja MARKIEWICZ  POL1:34.692
4.95 Mariya IZAFATAVA  BLR1:35.834
 Race 16     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 AHN Se Jung  KOR1:33.248Q
2.117 Cynthia MASCITTO  ITA1:33.249q
3.43 Lara VAN RUIJVEN  NED1:33.302
4.84 Vera TRYBUL  BLR1:33.528
5.114 Hannah MORRISON  GBR1:37.554
 Race 17     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 Marianne ST-GELAIS  CAN1:31.467Q
2.60 Ekaterina KONSTANTINOVA  RUS1:31.650q
3.112 Selma POUTSMA  FRA1:33.561
4.133 Anja CHONG  MAS1:40.131
153 Tünde BALÁZS  ROUP
 Race 18     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Agne SEREIKAITE  LTU1:32.608Q
2.154 Gabriella HACHEM  USA1:32.667q
3.18 BACSKAI Sara Luca  HUN1:54.100ADV
22 Véronique PIERRON  FRAP
33 Katerina NOVOTNA  CZEP
 Race 19     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Suzanne SCHULTING  NED1:32.498Q
2.148 KIM Yejin  KOR1:32.641q
3.77 Cecilia MAFFEI  ITA1:33.005
4.20 Jessica KOOREMAN  USA1:33.279
5.38 Katrin MANOILOVA  BUL1:33.900
 Race 20     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Valerie MALTAIS  CAN1:31.276Q
2.127 HAN Yu Tong  CHN1:31.641q
3.61 Natalia MALISZEWSKA  POL1:31.728
4.101 Shione KAMINAGA  JPN1:31.959
5.144 Danijela IVANDIC  CRO-    
 Race 21     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 ZHANG Qichao  CHN1:33.943Q
2.58 Elena VIVIANI  ITA1:34.369q
3.94 Jennifer PICKERING  GBR1:34.822
4.99 Raia ZAHARIEVA  BUL1:38.564
57 Aoi WATANABE  JPNP
 Race 22     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Yulia SHISHKINA  RUS1:33.665Q
2.56 LI Hongshuang  CHN1:33.745q
3.93 Milada DOSLA  CZE1:35.134
11 Yara VAN KERKHOF  NEDP
 Race 23     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.42 Jamie MACDONALD  CAN1:34.581Q
2.149 LEE So-Youn  KOR1:34.664 
3.63 Ayuko ITO  JPN1:34.761
4.69 KESZLER Andrea  HUN1:35.256
5.86 Ranya EZZI  SWE1:36.486


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Web-TV
Skate-Tec