Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
JUNIOR BRITISH OPEN - Nottingham, Great Britain - 28-29 December 2006
Heats 500 meter Junior C Boys/Girls
Race 1, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
158
Jack WHELBOURNE
NOT
53.823
2.
2
206
Josh CHEETHAM
NOT
-
3.
3
97
Jennifer MILLER
AYR
57.413
4.
4
15
Suzanne WALKER
AYR
1:02.928
5
192
Lewis SOLES
MOH
DQ
Race 2, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
266
Sam VANSPEYBROECK
STKG
53.326
2.
2
52
Richard WENBORN
NOT
55.233
3.
3
40
Craig HENRYS
NOT
55.801
4.
4
36
Lesley LLEWELLYN
MOH
1:01.512
5
108
Rachel KNIGHT
MOH
DQ
Race 3, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
260
Mathilde DE CLEER
KBSF
51.697
2.
2
253
Sanne HERDER
TRL
53.256
3.
3
24
Laura MCCORMACK
MOH
56.534
4.
4
57
Robert BAILEY
ALD
59.305
Race 4, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
199
Nathan SOLES
MOH
52.571
2.
4
136
Samantha INCH
AYR
56.221
3.
3
44
Shelley THOMSON
AYR
58.479
4.
2
60
Josh PAGET
FF
1:02.145
Semi Final 500 meter Junior C Boys/Girls
Race 1, Group 2
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
97
Jennifer MILLER
AYR
56.943
2.
2
57
Robert BAILEY
ALD
57.104
3.
3
36
Lesley LLEWELLYN
MOH
58.023
4.
4
192
Lewis SOLES
MOH
1:08.796
5
44
Shelley THOMSON
AYR
DQ
Race 2, Group 2
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
2
40
Craig HENRYS
NOT
55.856
2.
1
24
Laura MCCORMACK
MOH
56.467
3.
4
60
Josh PAGET
FF
1:01.646
4.
3
15
Suzanne WALKER
AYR
1:03.340
5.
5
108
Rachel KNIGHT
MOH
1:21.943
Race 1, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
158
Jack WHELBOURNE
NOT
48.704
2.
2
199
Nathan SOLES
MOH
49.048
3.
3
253
Sanne HERDER
TRL
52.333
4.
4
52
Richard WENBORN
NOT
1:20.377
Race 2, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
266
Sam VANSPEYBROECK
STKG
49.390
2.
2
260
Mathilde DE CLEER
KBSF
49.633
3.
3
206
Josh CHEETHAM
NOT
53.910
4.
4
136
Samantha INCH
AYR
1:11.787
Final 500 meter Junior C Boys/Girls
Race 1, Group 4
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
60
Josh PAGET
FF
53.214
36
2.
6
44
Shelley THOMSON
AYR
1:18.487
35
3.
3
15
Suzanne WALKER
AYR
58.872
34
4.
4
192
Lewis SOLES
MOH
1:03.458
33
5.
5
108
Rachel KNIGHT
MOH
1:05.422
32
Race 1, Group 3
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
40
Craig HENRYS
NOT
55.279
41
2.
3
24
Laura MCCORMACK
MOH
56.515
40
3.
4
57
Robert BAILEY
ALD
56.611
39
4.
2
97
Jennifer MILLER
AYR
55.689
38
5.
5
36
Lesley LLEWELLYN
MOH
58.263
37
Race 1, Group 2
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
253
Sanne HERDER
TRL
52.826
45
2.
2
206
Josh CHEETHAM
NOT
53.535
44
3.
4
136
Samantha INCH
AYR
55.042
43
4.
3
52
Richard WENBORN
NOT
1:29.709
42
Race 1, Group 1
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Remark
1.
1
158
Jack WHELBOURNE
NOT
47.513
50
2.
3
199
Nathan SOLES
MOH
49.233
48
3.
4
260
Mathilde DE CLEER
KBSF
49.632
47
4.
2
266
Sam VANSPEYBROECK
STKG
1:05.747
46
Distance Classification 500 meter Junior C Boys/Girls
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Victories
Best time
Final, Group 1
1.
158
Jack WHELBOURNE
NOT
1
50
30000000
47.513
2.
199
Nathan SOLES
MOH
2
48
12000000
49.048
3.
260
Mathilde DE CLEER
KBSF
3
47
11100000
49.632
4.
266
Sam VANSPEYBROECK
STKG
4
46
20010000
49.390
Final, Group 2
5.
253
Sanne HERDER
TRL
1
45
11100000
52.333
6.
206
Josh CHEETHAM
NOT
2
44
02100000
53.535
7.
136
Samantha INCH
AYR
3
43
01110000
55.042
8.
52
Richard WENBORN
NOT
4
42
01020000
55.233
Final, Group 3
9.
40
Craig HENRYS
NOT
1
41
20100000
55.279
10.
24
Laura MCCORMACK
MOH
2
40
02100000
56.467
11.
57
Robert BAILEY
ALD
3
39
01110000
56.611
12.
97
Jennifer MILLER
AYR
4
38
10110000
55.689
13.
36
Lesley LLEWELLYN
MOH
5
37
00111000
58.023
Final, Group 4
14.
60
Josh PAGET
FF
1
36
10110000
53.214
15.
44
Shelley THOMSON
AYR
2
35
01100000
58.479
16.
15
Suzanne WALKER
AYR
3
34
00120000
58.872
17.
192
Lewis SOLES
MOH
4
33
00020000
1:03.458
18.
108
Rachel KNIGHT
MOH
5
32
00002000
1:05.422
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters