Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
QUÉBEC ELITE 2 - Drummondville, Canada - 22-23 October 2016
Finale 1000 meter Men
Race 148, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Brendan COREY
CRCE
1:33.238
1857
2.
117
Maxime ST-JULES
MNG
1:33.436
1746
3.
124
Gibson Laurent HIMBEAULT
CRCE
1:33.553
1641
4.
120
Felix CHEMIN
CRCE
1:33.787
1542
Race 149, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Alexander HALE
CRCE
1:34.991
1449
2.
121
Francis DUMOUCHEL
CRCE
1:35.175
1362
3.
127
Jackob SAVARD
PT
1:38.764
1281
4.
126
Julien ARMAND
MNG
-
1204
Race 150, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
Alexis MARCEAU
RL
1:40.064
1132
2.
128
Victor GUILHE LA COMBE DE VILLERS
SB
1:40.123
1064
3.
125
Nicolas PERREAULT
SB
1:40.130
1000
4.
132
Charles-Émile GÉLINAS-DION
PT
1:40.176
940
Race 151, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
Éliot MORIN
VV
1:33.033
883
2.
133
Guillaume DION
SB
1:33.133
830
3.
134
William LEMELIN-BILODEAU
CEPV
1:33.204
780
4.
129
Tommy HAMELIN-LABRECQUE
MNG
1:34.105
733
Race 152, Group 9 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
Jean-Sébastien BEAULNE
PT
1:35.497
689
2.
135
Jérôme PETTERSEN-COULOMBE
MNG
1:35.566
648
3.
130
Dominic BERNIER
RL
1:35.652
609
4.
138
Simon DAUDELIN
MNG
1:35.700
572
5.
143
Benjamin WARD
MNG
1:36.158
538
6.
145
Louis-Étienne BELLAVANCE
TR
1:36.235
506
Race 153, Group 10 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
136
Antoine GAGNON-LAMARCHE
CEPV
1:39.851
475
2.
131
Vincent BÉDARD
LON
1:40.065
447
3.
142
Marc-Antoine LEMAY
SB
1:40.177
420
4.
141
Manuel FALARDEAU
MNG
1:40.855
395
Race 154, Group 11 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
146
Charles-Étienne NADEAU
PT
1:42.577
371
2.
148
Charles FORTIN
CHI
1:42.791
349
3.
147
Thierry MONTREUIL
CEPV
1:43.043
328
4.
139
Manuel-Jésus CASTILLO
MNG
P
308
Race 155, Group 12 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
140
Louis-Félix LANGEVIN
CEPV
1:43.295
290
2.
144
Jérome MUNGER
CEPV
1:44.231
272
3.
149
Mathieu DUMONT
CHI
P
256
Race 156, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
103
Cédrik BLAIS
CNCP
1:30.243
5000
2.
106
Steven DUBOIS
CNCP
1:30.351
4700
3.
107
Guillaume BASTILLE
CNCP
1:30.451
4418
4.
102
Patrick DUFFY
CNCP
1:31.511
4152
Race 157, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
104
Sebastien GAGNON
CNCP
1:34.264
3903
2.
101
Maxime LAOUN
CRCE
1:34.267
3669
3.
108
Antoine ROY
CRCE
1:34.337
3448
4.
110
Arye RICHARDS
CRCE
1:35.178
3241
Race 158, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
105
Marc-Olivier LEMAY
CRCE
1:34.819
3047
2.
111
Alphonse OUIMETTE
CRCE
1:35.273
2864
3.
113
Yannick DESMEULES
CRCE
1:35.444
2692
4.
116
Jordan PIERRE-GILLES
CRCE
1:35.669
2531
Race 159, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
109
Maxime RAYMOND-CHITAYA
CRCE
1:38.149
2379
2.
115
Mathieu CELESTIN
CRCE
1:38.152
2236
3.
114
Gabriel MAILLE
CRCE
1:38.265
2102
4.
112
Olivier DUFOUR
CRCE
1:40.974
1976
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters