Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 9-10 September 2017
 
Heats 1000 meter Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Final, plus the 3 fastest thirds)
 Race 64, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2131 Roberto PUKITIS  LAT1:30.829Q
2.165 Itzhak DE LAAT  NED1:30.839Q
3.3126 Yuri CONFORTOLA  ITA1:31.014 
4.5110 Quentin FERCOQ  FRA1:31.189
5.4133 Rafal ANIKEJ  POL1:32.795
 Race 65, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.344 John-Henry KRUEGER  USA1:26.225Q
2.5109 Thibaut FAUCONNET  FRA1:26.540Q
3.4117 Jack BURROWS  GBR1:27.377q
4.2121 Felix SPIEGL  GER1:28.315
5.1102 Bas BOELSMA  NED1:41.663
 Race 66, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.469 Dennis VISSER  NED1:31.512Q
2.213 Mylan ELZINK  NED1:31.585Q
3.1111 Sébastien LEPAPE  FRA1:31.609 
4.6128 Davide VISCARDI  ITA1:31.776
5.576 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:31.945
6.3120 Ethan TREACY  GBR1:33.391
 Race 67, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Sjinkie KNEGT  NED1:29.698Q
2.5125 Andrea CASSINELLI  ITA1:29.986Q
3.3112 Tristan NAVARRO  FRA1:30.102q
4.6108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:31.740
5.1124 Sean MCANUFF  IRL1:31.799
6.4118 Josh CHEETHAM  GBR1:32.443
 Race 68, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Dylan HOOGERWERF  NED1:31.145Q
2.2132 Bartosz KONOPKO  POL1:31.184Q
3.441 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:31.289 
4.3122 Christoph SCHUBERT  GER1:31.911
5.5114 Vincent JEANNE  FRA1:32.187
 Race 69, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1100 Jasper BRUNSMANN  NED1:30.524Q
2.222 Vladislav BYKANOV  ISR1:30.538Q
3.4119 Jonathan MOODY  GBR1:30.627q
4.3127 Mattia ANTONIOLI  ITA1:30.721
5.5123 Ryan MCANUFF  IRL1:31.077
 Race 70, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 Adwin SNELLINK  NED1:32.590Q
2.170 Leon BLOEMHOF  NED1:32.836Q
3.593 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:32.852 
4.4130 Nicola RODIGARI  ITA1:33.101
5.2113 Thibaut CROLET  FRA1:33.584
6.6115 Farrell TREACY  GBR1:35.221
 Race 71, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.34 Freek VAN DER WART  NED1:29.166Q
2.1101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:29.627Q
3.6134 Szymon WILCZYK  POL1:31.058 
3.4116 Billy SIMMS  GBRP 
4.283 Mark PRINSEN  NED1:45.777ADV
5.5129 Tommaso DOTTI  ITA-    
 
Repechage 1000 meter Men
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Final)
 Race 75, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2110 Quentin FERCOQ  FRA1:30.554Q
2.1126 Yuri CONFORTOLA  ITA1:30.624 
3.6129 Tommaso DOTTI  ITA1:30.839
4.593 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:31.152
5.3122 Christoph SCHUBERT  GER1:31.297
6.4118 Josh CHEETHAM  GBR1:32.349
 Race 76, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2111 Sébastien LEPAPE  FRA1:39.577Q
2.1121 Felix SPIEGL  GER1:39.951 
3.3108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ1:39.998
4.4133 Rafal ANIKEJ  POL1:41.659
5130 Nicola RODIGARI  ITADNS
 Race 77, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.476 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:32.377Q
2.3128 Davide VISCARDI  ITA1:32.525 
3.5113 Thibaut CROLET  FRA1:33.773
4.2123 Ryan MCANUFF  IRL1:34.246
5.1134 Szymon WILCZYK  POL1:36.290
6.6115 Farrell TREACY  GBR-    
 Race 78, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.241 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:42.997Q
2.1127 Mattia ANTONIOLI  ITA1:43.229 
3.4114 Vincent JEANNE  FRA1:43.825
4.3124 Sean MCANUFF  IRL1:44.715
5.5120 Ethan TREACY  GBR1:44.814
 
Quarter Final 1000 meter Men
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 104, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Sjinkie KNEGT  NED1:28.000Q
2.6111 Sébastien LEPAPE  FRA1:28.350Q
3.1117 Jack BURROWS  GBR1:29.000Q
4.3110 Quentin FERCOQ  FRA1:30.200ADV
5.576 Abzal AZHGALIYEV  KAZ-    
465 Itzhak DE LAAT  NEDP
 Race 105, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4131 Roberto PUKITIS  LAT1:27.258Q
2.56 Adwin SNELLINK  NED1:27.352Q
3.14 Freek VAN DER WART  NED1:27.374Q
4.2101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:28.175 
5.670 Leon BLOEMHOF  NED1:28.453
6.3119 Jonathan MOODY  GBR1:54.353
 Race 106, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 John-Henry KRUEGER  USA1:28.667Q
2.569 Dennis VISSER  NED1:28.731Q
3.2112 Tristan NAVARRO  FRA1:28.851Q
4.4132 Bartosz KONOPKO  POL1:29.066 
5.3100 Jasper BRUNSMANN  NED1:30.005
6.683 Mark PRINSEN  NED1:30.169
 Race 107, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.418 Dylan HOOGERWERF  NED1:28.509Q
2.641 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:28.614Q
3.322 Vladislav BYKANOV  ISR1:28.627Q
4.2125 Andrea CASSINELLI  ITA1:30.189ADV
5.513 Mylan ELZINK  NED1:45.244
1109 Thibaut FAUCONNET  FRAP
 
Semi Final 1000 meter Men
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 111, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.544 John-Henry KRUEGER  USA1:27.283Q
2.24 Freek VAN DER WART  NED1:27.366Q
3.422 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.467Q
4.16 Adwin SNELLINK  NED1:27.559 
5.7125 Andrea CASSINELLI  ITA1:28.023
6.3111 Sébastien LEPAPE  FRA1:29.165
7.6117 Jack BURROWS  GBR1:29.421
 Race 112, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Roberto PUKITIS  LAT1:27.965Q
2.441 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:28.138Q
3.318 Dylan HOOGERWERF  NED1:28.166Q
4.569 Dennis VISSER  NED1:28.404 
5.6112 Tristan NAVARRO  FRA1:30.655
6.7110 Quentin FERCOQ  FRA1:32.217
7.22 Sjinkie KNEGT  NED-    
 
Final 1000 meter Men
 Race 115, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 John-Henry KRUEGER  USA1:26.03234 
2.618 Dylan HOOGERWERF  NED1:26.07221
3.4131 Roberto PUKITIS  LAT1:26.51513
4.322 Vladislav BYKANOV  ISR1:26.6068
5.541 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:26.7455
6.24 Freek VAN DER WART  NED1:26.7613
 Race 116, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.369 Dennis VISSER  NED1:31.2312 
2.2125 Andrea CASSINELLI  ITA1:31.3801
3.16 Adwin SNELLINK  NED1:31.497
4.7110 Quentin FERCOQ  FRA1:33.990
5.4111 Sébastien LEPAPE  FRA1:34.334
6.6112 Tristan NAVARRO  FRA1:34.369
5117 Jack BURROWS  GBRDNS
82 Sjinkie KNEGT  NEDDNS
 
Distance Classification 1000 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, A
1.44 John-Henry KRUEGER  USA1341|1|1|11:26.032
2.18 Dylan HOOGERWERF  NED2211|1|3|21:26.072
3.131 Roberto PUKITIS  LAT3131|1|1|31:26.515
4.22 Vladislav BYKANOV  ISR482|3|3|41:26.606
5.41 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ553|1|2|2|51:26.745
6.4 Freek VAN DER WART  NED631|3|2|61:26.761
  Final, B
7.69 Dennis VISSER  NED121|2|4|11:28.404
8.125 Andrea CASSINELLI  ITA212|4|5|21:28.023
9.6 Adwin SNELLINK  NED31|2|4|31:27.352
10.110 Quentin FERCOQ  FRA44|1|4|6|41:30.200
11.111 Sébastien LEPAPE  FRA53|1|2|6|51:28.350
12.112 Tristan NAVARRO  FRA63|3|5|61:28.851
13.2 Sjinkie KNEGT  NEDDNS1|1|7|NS1:28.000
14.117 Jack BURROWS  GBRDNS3|3|7|NS1:27.377
  Quarter Final, Group 1
15.101 Adil GALIAKHMETOV  KAZ42|41:28.175
16.132 Bartosz KONOPKO  POL42|41:29.066
17.100 Jasper BRUNSMANN  NED51|51:30.005
18.70 Leon BLOEMHOF  NED52|51:28.453
19.13 Mylan ELZINK  NED52|51:31.585
20.76 Abzal AZHGALIYEV  KAZ55|1|51:31.945
21.119 Jonathan MOODY  GBR63|61:30.627
22.83 Mark PRINSEN  NED64|61:30.169
23.109 Thibaut FAUCONNET  FRAP2|P1:26.540
24.65 Itzhak DE LAAT  NEDP2|P1:30.839
  Repechage, Group 1
25.126 Yuri CONFORTOLA  ITA23|21:30.624
26.121 Felix SPIEGL  GER24|21:28.315
27.127 Mattia ANTONIOLI  ITA24|21:30.721
28.128 Davide VISCARDI  ITA24|21:31.776
29.108 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ34|31:31.740
30.129 Tommaso DOTTI  ITA35|31:30.839
31.114 Vincent JEANNE  FRA35|31:32.187
32.113 Thibaut CROLET  FRA35|31:33.584
33.93 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ43|41:31.152
34.123 Ryan MCANUFF  IRL45|41:31.077
35.124 Sean MCANUFF  IRL45|41:31.799
36.133 Rafal ANIKEJ  POL45|41:32.795
37.134 Szymon WILCZYK  POL53|51:31.058
38.122 Christoph SCHUBERT  GER54|51:31.297
39.120 Ethan TREACY  GBR56|51:33.391
40.118 Josh CHEETHAM  GBR66|61:32.349
41.115 Farrell TREACY  GBR66|61:35.221
42.130 Nicola RODIGARI  ITADNS4|NS1:33.101
  Heats, Group 1
43.102 Bas BOELSMA  NED551:41.663
116 Billy SIMMS  GBRPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Mapleskate
pb-event
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports