Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
TROFEO GIOVANISSIMI 2 - Claut, Italy - 2-3 March 2019
Semi Final 777 meter JUNIOR E MEN
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
Race 4, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
42
Samuele ALBERTI
SGR
1:28.905
Q
2.
4
54
Emanuele LUNARDI
SGR
1:29.109
Q
3.
1
51
Davide FRACCHETTI
AEV
1:30.987
4.
5
50
Edoardo COLTURI
BOR
1:41.294
5.
6
56
Simone NADALINI
SCP
1:42.269
6.
2
46
Dario BONUTI
PON
-
Race 5, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
55
Christian MATURI
SGP
1:27.990
Q
2.
4
58
Filippo PEZZONI
SES
1:29.855
Q
3.
3
52
Lorenzo GOTTARDI
SCP
1:40.005
4.
1
45
Lorenzo BERTOLDI
SCP
1:40.702
5.
2
57
Denis PEZZIN
SGR
1:51.919
Race 6, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
48
Christian CATTANI
SES
1:31.701
Q
2.
6
43
Samuele ANDREATTA
SCP
1:32.922
Q
3.
3
47
Leone CARPENE'
SGR
1:34.291
4.
2
61
Lorenzo SEGHIZZI
PDC
1:41.868
5.
4
53
Martino IORIATTI
SCP
1:47.310
6.
1
59
Gabriel QUERINI
PCL
-
Final 777 meter JUNIOR E MEN
Race 13, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
57
Denis PEZZIN
SGR
1:41.667
2.
1
53
Martino IORIATTI
SCP
1:47.445
3.
3
46
Dario BONUTI
PON
1:52.435
4.
4
59
Gabriel QUERINI
PCL
2:12.791
Race 14, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
52
Lorenzo GOTTARDI
SCP
1:30.979
1
2.
1
47
Leone CARPENE'
SGR
1:32.459
3.
3
45
Lorenzo BERTOLDI
SCP
1:36.216
4.
4
50
Edoardo COLTURI
BOR
1:38.482
5.
5
61
Lorenzo SEGHIZZI
PDC
1:38.727
6.
6
56
Simone NADALINI
SCP
1:41.675
Race 15, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
54
Emanuele LUNARDI
SGR
1:27.513
34
2.
4
58
Filippo PEZZONI
SES
1:27.561
21
3.
1
55
Christian MATURI
SGP
1:27.568
13
4.
2
42
Samuele ALBERTI
SGR
1:27.780
8
5.
6
48
Christian CATTANI
SES
1:30.049
5
6.
7
43
Samuele ANDREATTA
SCP
1:30.986
3
7.
5
51
Davide FRACCHETTI
AEV
1:31.075
2
Distance Classification 777 meter JUNIOR E MEN
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
54
Emanuele LUNARDI
SGR
1
34
2|1
1:27.513
2.
58
Filippo PEZZONI
SES
2
21
2|2
1:27.561
3.
55
Christian MATURI
SGP
3
13
1|3
1:27.568
4.
42
Samuele ALBERTI
SGR
4
8
1|4
1:27.780
5.
48
Christian CATTANI
SES
5
5
1|5
1:30.049
6.
43
Samuele ANDREATTA
SCP
6
3
2|6
1:30.986
7.
51
Davide FRACCHETTI
AEV
7
2
3|7
1:30.987
Final, Group 2
8.
52
Lorenzo GOTTARDI
SCP
1
1
3|1
1:30.979
9.
47
Leone CARPENE'
SGR
2
3|2
1:32.459
10.
45
Lorenzo BERTOLDI
SCP
3
4|3
1:36.216
11.
50
Edoardo COLTURI
BOR
4
4|4
1:38.482
12.
61
Lorenzo SEGHIZZI
PDC
5
4|5
1:38.727
13.
56
Simone NADALINI
SCP
6
5|6
1:41.675
Final, Group 3
14.
57
Denis PEZZIN
SGR
1
5|1
1:41.667
15.
53
Martino IORIATTI
SCP
2
5|2
1:47.310
16.
46
Dario BONUTI
PON
3
6|3
1:52.435
17.
59
Gabriel QUERINI
PCL
4
6|4
2:12.791
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters