Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADIAN OPEN NATIONAL QUALIFIER - Montreal, Canada - 1-3 February 2019
 
Quarter Finals 500 meter Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 123, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1127 Justin BERGERON  QUE43.057Q
2.2115 Guillaume DION  QUE43.260Q
3.3133 Neithan THOMAS  ALB43.348 
4.4148 Marc-Antoine LEMAY  QUE43.674
 Race 124, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 Antoine ROY  QUE42.605Q
2.2113 Marco Fritz SCHUMANN  SAS42.893Q
3.3146 Émile POULIN  QUE43.823 
4.4144 Kitz RICHARDS  ONT44.404
 Race 125, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1117 Felix CHEMIN  QUE43.124Q
2.2131 Alexandre MIGNER  QUE43.256Q
3.3126 Joshua MONTREUIL  QUE43.341 
4.4149 Mitchell SCHRUM  ONT43.374
 Race 126, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1118 Francis DUMOUCHEL  QUE43.523Q
2.2145 Jean-Christophe VINCENT  QUE43.636Q
3.3140 Benjamin WARD  QUE43.712 
4.4143 Graham ROSSITER  QUE43.842
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 127, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Brendan COREY  NBR41.823Q
2.2130 William LEMELIN-BILODEAU  QUE42.096Q
3.3109 Brendan YAMADA  ALB42.416 
4.4124 Félix ROUSSEL  QUE43.255
5.5112 Jean-Sébastien BEAULNE  QUE53.324
 Race 128, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Maxime RAYMOND-CHITAYA  QUE41.851Q
2.2123 Roger FULTON  NBR42.099Q
3.3121 Samuel VILLENEUVE  QUE42.613 
4.4139 William SOHIER  QUE42.907
5.5101 Marc-Olivier LEMAY  QUE47.245
 Race 129, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Jordan PIERRE-GILLES  QUE42.083Q
2.2106 Sebastien GAGNON  QUE42.449Q
3.3132 Antoine GAGNON-LAMARCHE  QUE42.603 
4.4134 Charles FORTIN  QUE42.613
5.5120 Vincent BÉDARD  QUE42.874
 Race 130, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Alphonse OUIMETTE  ONT41.973Q
2.2125 Manuel FALARDEAU  QUE42.310Q
3.3105 Keegan CHRIST  SAS42.643 
4.4142 Ethan MCKINLEY-YOUNG  ONT42.740
5.5108 Arye RICHARDS  ONT43.540
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 146, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1129 Alexandre NOEL  QUE43.569Q
2.2150 Danik LAMOTHE  QUE43.887Q
3.3155 Zack DUMONT  QUE44.267 
4.4160 Peter MCQUAID  PEI44.498
 Race 147, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1137 Jerome COURTEMANCHE  QUE43.905Q
2.2147 Edouard DIONNE  QUE44.473Q
3.3157 Guillaume DESLAURIERS  QUE45.089 
4.4156 Alexis ALLARD  QUE45.303
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 148, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1152 Sebastien CHAMPAGNE  ONT44.351Q
2.2158 Xavier HAMEL  QUE44.746Q
3.3151 Marek DOUCET  QUE46.301 
 Race 149, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1141 Keanan ST.ROSE  BRC45.180Q
2.2153 Charlie BOILARD  QUE45.272Q
3.3154 Antoine GODBOUT  QUE45.405 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Impakt Sport
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Skate-Tec