Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DANUBIA CUP-1 - ROMANIAN OPEN - Miercurea Ciuc, Romania - 18-20 September 2009
 
Semi Final 1500 meter Men
  2 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 18, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Marek TAUDUL  POL2:43.449Q
2.277 SALLAK Gergely  SPSC2:45.485Q
3.353 Anton KOVACHKI  SCIS3:08.602Q
492 Jakov DOMITREK  METEORDQ
 Race 19, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.225 Dawid RZEMIENIECKI  POL2:38.000Q
2.110 NAGY Konrad  HUN2:38.047Q
3.454 Toni POPOV  SCIS2:42.639Q
4.387 Josef FOTTA  SVK2:47.460 
 
Final 1500 meter Men
 Race 37, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Josef FOTTA  SVK2:44.254 
 Race 38, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Dawid RZEMIENIECKI  POL2:40.15234 
2.210 NAGY Konrad  HUN2:40.23621
3.426 Marek TAUDUL  POL2:42.11713
4.354 Toni POPOV  SCIS2:46.9508
5.577 SALLAK Gergely  SPSC2:48.4765
6.653 Anton KOVACHKI  SCIS2:51.0393
 
Distance Classification 1500 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Dawid RZEMIENIECKI  POL1341-12:38.000
2.10 NAGY Konrad  HUN2212-22:38.047
3.26 Marek TAUDUL  POL3133-12:42.117
4.54 Toni POPOV  SCIS484-32:42.639
5.77 SALLAK Gergely  SPSC555-22:45.485
6.53 Anton KOVACHKI  SCIS636-32:51.039
  Final, Group 2
7.87 Josef FOTTA  SVK11-42:44.254
  Semi Final, Group 1
9.92 Jakov DOMITREK  METEORDQ0-0
 
Semi Final 500 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 66, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 NAGY Konrad  HUN45.797Q
2.226 Marek TAUDUL  POL48.206Q
3.387 Josef FOTTA  SVK49.080 
4.453 Anton KOVACHKI  SCIS49.571
 Race 67, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Dawid RZEMIENIECKI  POL46.279Q
2.254 Toni POPOV  SCIS48.745Q
3.392 Jakov DOMITREK  METEOR50.214 
4.477 SALLAK Gergely  SPSC1:04.857
 
Final 500 meter Men
 Race 89, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Josef FOTTA  SVK49.223 
2.392 Jakov DOMITREK  METEOR50.021
3.477 SALLAK Gergely  SPSC50.083
4.253 Anton KOVACHKI  SCIS51.279
 Race 90, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.225 Dawid RZEMIENIECKI  POL45.00334 
2.110 NAGY Konrad  HUN46.27221
3.326 Marek TAUDUL  POL47.03813
4.454 Toni POPOV  SCIS47.4858
 
Distance Classification 500 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Dawid RZEMIENIECKI  POL1341-145.003
2.10 NAGY Konrad  HUN2212-145.797
3.26 Marek TAUDUL  POL3133-247.038
4.54 Toni POPOV  SCIS484-247.485
  Final, Group 2
5.87 Josef FOTTA  SVK11-349.080
6.92 Jakov DOMITREK  METEOR22-350.021
7.77 SALLAK Gergely  SPSC33-450.083
8.53 Anton KOVACHKI  SCIS44-449.571
 
Semi Final 1000 meter Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 116, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Dawid RZEMIENIECKI  POL1:39.215Q
2.292 Jakov DOMITREK  METEOR1:40.529Q
3.477 SALLAK Gergely  SPSC1:42.801 
154 Toni POPOV  SCISDQ
 Race 117, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 NAGY Konrad  HUN1:37.756Q
2.426 Marek TAUDUL  POL1:38.642Q
3.387 Josef FOTTA  SVK1:41.024 
4.153 Anton KOVACHKI  SCIS1:44.737
 
Final 1000 meter Men
 Race 137, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.277 SALLAK Gergely  SPSC1:43.642 
2.187 Josef FOTTA  SVK1:44.155
3.353 Anton KOVACHKI  SCIS1:45.382
 Race 138, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Dawid RZEMIENIECKI  POL1:37.21034 
2.110 NAGY Konrad  HUN1:38.49121
3.226 Marek TAUDUL  POL1:41.49413
4.492 Jakov DOMITREK  METEOR1:44.3158
 
Distance Classification 1000 meter Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Dawid RZEMIENIECKI  POL1341-11:37.210
2.10 NAGY Konrad  HUN2212-11:37.756
3.26 Marek TAUDUL  POL3133-21:38.642
4.92 Jakov DOMITREK  METEOR484-21:40.529
  Final, Group 2
5.77 SALLAK Gergely  SPSC11-31:42.801
6.87 Josef FOTTA  SVK22-31:41.024
7.53 Anton KOVACHKI  SCIS33-41:44.737
  Semi Final, Group 1
9.54 Toni POPOV  SCISDQ0-0
 
Overall Classification Men
RankNrNameAffilFPCDR15005001000Best time
1.25 Dawid RZEMIENIECKI  POL10231112:38.000
2.10 NAGY Konrad  HUN6362222:38.046
3.26 Marek TAUDUL  POL3993332:42.116
4.54 Toni POPOV  SCIS16174492:42.639
5.92 Jakov DOMITREK  METEOR819964
6.77 SALLAK Gergely  SPSC5175752:45.485
7.53 Anton KOVACHKI  SCIS3216872:51.038
8.87 Josef FOTTA  SVK187562:44.253


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Web-TV
Kilimanjaro
Bioracer
Engo
Eraton Race Timers
Impakt Sport
Skate-Tec