Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP - Seoul, Republic of Korea - 24-27 September 2009
 
Pre-Preliminaries 500 m Ladies
  14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 40 skaters)
 Race 46     (1 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 HUSZÁR Erika  HUN45.920Q
2.32 Susanne RUDOLPH  GER45.957Q
3.64 Liesbeth MAU ASAM  NED46.153q
4.82 Ranya EZZI  SWE1:03.886
 Race 47     (2 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 WANG Meng  CHN45.305Q
2.47 Elena VIVIANI  ITA47.214Q
3.5 Yulyia YELSAKOVA  BLR47.585 
 Race 48     (3 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Marianne ST-GELAIS  CAN45.525Q
2.23 Stephanie BOUVIER  FRA46.186Q
3.79 Natalia PLUGINA  RUS46.389q
4.39 DARÁZS Rózsa  HUN46.712
 Race 49     (4 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.86 Lana GEHRING  USA46.059Q
2.30 Aika KLEIN  GER46.107Q
3.6 Evgenia RADANOVA  BUL46.138q
4.4 Vera ANTANENKA  BLR48.049
 Race 50     (5 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Martina VALCEPINA  ITA46.322Q
2.80 Ekatarina BELOVA  RUS46.412Q
3.54 Yasuko SAKASHITA  JPN46.504q
4.2 Alix-Myra ANDERSON  AUS48.571
 Race 51     (6 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Véronique PIERRON  FRA46.727Q
2.1 Tatiana BORODULINA  AUS46.771Q
3.67 Maaike VOS  NED46.801q
4.75 Sherry Lea STUTHRIDGE  RSA53.042
 Race 52     (7 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.22 Katerina NOVOTNA  CZE45.942Q
2.70 Patrycja MALISZEWSKA  POL46.110Q
3.25 Sarah LINDSAY  GBR46.159q
4.74 Katalin KRISTO  ROU46.592
 Race 53     (8 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Kalyna ROBERGE  CAN45.211Q
2.61 JEON Da-Hye  KOR45.322Q
3.63 Annita VAN DOORN  NED46.681q
4.10 Raia ZAHARIEVA  BUL1:06.188
 Race 54     (9 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 ZHAO Nannan  CHN45.969Q
2.87 Jessica KOOREMAN-SMITH  USA46.094Q
3.35 Yueshuang HAN  HKG49.215 
4.81 Liya STEPANOVA  RUS1:04.613
 Race 55     (10 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 Arianna FONTANA  ITA46.029Q
2.41 KESZLER Andrea  HUN46.410Q
3.26 Elise CHRISTIE  GBR46.487q
4.68 Francesca JACKSON  NZL50.016
 Race 56     (11 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 Alyson DUDEK  USA45.761Q
2.36 Xinyue WANG  HKG45.935Q
3.3 Veronika WINDISCH  AUT46.625q
4.55 Inna SIMONOVA  KAZ47.473
 Race 57     (12 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Jessica GREGG  CAN45.941Q
2.28 Charlotte GILMARTIN  GBR47.027Q
3.7 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL47.134q
4.51 Ayuko ITO  JPN1:13.576
 Race 58     (13 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 LIU Qiuhong  CHN45.180Q
2.57 CHO Ha-Ri  KOR45.549Q
3.69 Aida BELLA  POL46.719q
4.31 Bianca WALTER  GER47.304
 Race 59     (14 of 14)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 PARK Seung-Hi  KOR45.707Q
2.52 Yui SAKAI  JPN46.655Q
3.71 Anna ROMANOWICZ  POL46.827q
4.62 Evita KRIEVANE  LAT47.682


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Sebra Sports
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Skate-Tec
Web-TV