Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
 
Preliminaries 1000 m Ladies
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 186     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Arianna FONTANA  ITA1:40.529Q
2.56 Ayuko ITO  JPN1:40.635Q
3.45 DARÁZS Rózsa  HUN1:40.693 
4.10 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL1:40.727
 Race 187     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Mika OZAWA  JPN1:36.352Q
2.28 Katerina NOVOTNA  CZE1:36.469Q
3.39 Elise CHRISTIE  GBR1:36.641 
4.87 Valeriya REZNIK  RUS1:36.796
 Race 188     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.80 Paula BZURA  POL1:38.769Q
2.59 Biba SAKURAI  JPN1:39.079Q
3.7 Anne-Sophie DAVREUX  BEL1:39.122 
4.12 Evgenia RADANOVA  BUL2:07.111
 Race 189     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 LIU Qiuhong  CHN1:32.824Q
2.92 Katherine REUTTER-ADAMEK  USA1:32.936Q
3.51 Cecilia MAFFEI  ITA1:34.092q
4.35 Julia RIEDEL  GER1:34.184
 Race 190     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 ZHOU Yang  CHN1:33.850Q
2.72 Annita VAN DOORN  NED1:34.067Q
3.85 Nina EVTEEVA  RUS1:34.387q
4.55 Katia ZINI  ITA1:35.372
 Race 191     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 HEIDUM Bernadett  HUN1:37.476Q
2.15 Tania VICENT  CAN1:37.596Q
3.30 Véronique PIERRON  FRA1:37.616 
4.84 Olga BELYAKOVA  RUS1:45.096
 Race 192     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Kalyna ROBERGE  CAN1:33.457Q
2.33 Christin PRIEBST  GER1:33.549Q
3.44 HUSZÁR Erika  HUN1:38.097ADV
66 CHO Ha-Ri  KORDQ
 Race 193     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.94 Kimberly DERRICK  USA1:35.653Q
2.1 Tatiana BORODULINA  AUS1:35.711Q
3.14 Marianne ST-GELAIS  CAN1:35.761q
4.83 Katalin KRISTO  ROU1:38.841
 Race 194     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 LEE Eun-Byul  KOR1:35.329Q
2.29 Stephanie BOUVIER  FRA1:35.575Q
3.73 Liesbeth MAU ASAM  NED1:35.746q
4.79 Patrycja MALISZEWSKA  POL1:37.260
 Race 195     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 WANG Meng  CHN1:32.770Q
2.43 Xinyue WANG  HKG1:32.898Q
3.3 Veronika WINDISCH  AUT1:33.129q
4.93 Allison BAVER  USA1:33.200
 Race 196     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 PARK Seung-Hi  KOR1:33.864Q
2.31 Aika KLEIN  GER1:34.345Q
3.75 Jorien TER MORS  NED1:34.347q
4.63 Inna SIMONOVA  KAZ1:38.138


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Sebra Sports
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Impakt Sport