Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Semi Final 500 meter Ladies
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 133, Group 6     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Aaralyn MCGILL  ONT48.934Q
2.254 Jade LEDUC  QUE49.061 
3.359 Marie-Michelle GAGNON  QUE51.141
453 Lia MEAD  QUEDNS
 Race 134, Group 6     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Sandrine ROCHON  QUE49.241Q
2.257 Delphine RENAULT  QUE49.486
3.358 Emilie FORGET  QUE49.688
4.445 Emilie GREENFIELD  QUE50.841
 Race 135, Group 6     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Sasha BUTTERWORTH  ONT49.025Q
2.251 Annika JOHNSTON  ALB49.223 
3.355 Vanessa COUTU  SAS49.498
4.460 Audrey-Anne BLONDEAU  QUE49.849
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 136, Group 5     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Lea DANEAU  QUE47.889Q
2.247 Samantha HOLMES  QUE47.963Q
3.344 Elizabeth LEPAGE-FARRELL  QUE48.072 
4.452 Sarah-Maude CLOUTIER  QUE48.276
 Race 137, Group 5     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Lea TREMBLAY  QUE48.039Q
2.246 Daphnee CARIGNAN  QUE48.173Q
3.322 Sibylle D'AOUST  QUE48.300 
4.443 Hayley MURRAY  ONT48.479
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 138, Group 4     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Mélina TREMBLAY  QUE48.740Q
2.236 Anaee LAPOINTE  QUE49.332
3.348 Elliot GANAS  MAN50.324
45 Victoria GAREAU  QUEDNS
 Race 139, Group 4     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Andria SCARPELLI  ONT49.579Q
2.249 Sarah-Eve WILLE  QUE50.164 
430 Sylvia KOLODZIEJCZYK  ONTDNS
341 Caitlin PELKEY  ALBP
 Race 140, Group 4     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Adora SENI  QUE48.080Q
2.237 Katherine TURCOTTE  QUE48.197 
3.333 Sandrine ROBERT  QUE1:04.308
412 Alix DELVAUX  QUEP
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 141, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ann-Sophie BACHAND  QUE45.688Q
2.229 Victoria GOPLEN  ALB46.902Q
3.338 Océane ROCHON  QUE47.104 
4.431 Danna BALLANTYNE  QUE47.337
 Race 142, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Amelia BLINN  QUE47.559Q
2.223 Sarah FORTIN  QUE47.664Q
3.327 Lauriane BLANCHET  QUE47.810 
4.440 Jasmine GRENIER  QUE47.899
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
 Race 143, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Karina MONTMINY  QUE46.559Q
2.218 Florence METHOT  QUE46.701 
3.315 Clara BOUCHER  QUE46.859
4.432 Florence ROCHON  QUE48.779
 Race 144, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Emily DEROME  QUE47.541Q
2.216 Laurie CAYER  QUE47.688 
3.319 Anny KANG  QUE1:10.392
4.414 Justine BENOIT-COSSETTE  QUE-    
 Race 145, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Jenna LARTER  PEI47.539Q
2.217 Alice VAILLANCOURT  QUE47.635
3.34 Catherine LAMARCHE  QUE1:05.126
4.434 Laurence DELORME  QUE1:09.599
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 146, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Florence BRUNELLE  QUE45.176Q
2.26 Béatrice DELORME  QUE45.593Q
3.39 Roselyne PIGEON  QUE45.787 
4.411 Jade QUEVILLON  QUE45.937
 Race 147, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Léa TESSIER  QUE46.141Q
2.22 Hee Won SON  ALB46.260Q
3.37 Adélie ARVISAIS-BACON  QUE46.312 
4.410 Ariane FOURNIER  QUE47.773


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Engo
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Skate-Tec