Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
CAMPIONATI ITALIANI ASSOLUTI - Claut, Italy - 13-14 March 2010
Semi Final 777 meter Junior D Men
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 28, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
34
Marco GIORDANO
BOR
1:19.066
Q
2.
4
77
Francesco TESCARI
SCP
1:19.358
3.
5
66
Francesco PRIZZON
PCL
1:23.869
4.
1
35
Martino PERETTI
BOR
1:26.878
5.
3
5
Luca FRANCATO
AEV
1:35.995
Race 29, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
71
Matteo COTZA
PIN
1:19.734
Q
2.
2
31
Mattia ANTONIOLI
BOR
1:19.845
3.
4
65
Alessio LORENZI
PCL
1:21.176
4.
1
15
Samuel NICOLI
AGO
1:27.652
Race 30, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
14
Milan GRUGNI
AGO
1:16.402
Q
2.
2
76
Matteo PEDRANZ
SCP
1:17.805
3.
5
81
Surendra VILLA
SES
1:20.332
4.
3
32
Fabio ANZI
BOR
1:27.160
5.
1
33
Michele CLEMENTI
BOR
1:37.460
Final 777 meter Junior D Men
Race 43, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
81
Surendra VILLA
SES
1:21.464
2.
2
65
Alessio LORENZI
PCL
1:21.568
3.
3
66
Francesco PRIZZON
PCL
1:21.766
4.
5
32
Fabio ANZI
BOR
1:24.032
5.
4
35
Martino PERETTI
BOR
1:26.888
6.
6
15
Samuel NICOLI
AGO
1:27.748
Race 44, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
34
Marco GIORDANO
BOR
1:14.798
34
2.
1
14
Milan GRUGNI
AGO
1:14.851
21
3.
5
71
Matteo COTZA
PIN
1:15.535
13
4.
6
31
Mattia ANTONIOLI
BOR
1:16.602
8
5.
2
76
Matteo PEDRANZ
SCP
1:18.624
5
6.
4
77
Francesco TESCARI
SCP
1:39.984
3
Distance Classification 777 meter Junior D Men
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
34
Marco GIORDANO
BOR
1
34
1-1
1:14.798
2.
14
Milan GRUGNI
AGO
2
21
2-1
1:14.850
3.
71
Matteo COTZA
PIN
3
13
3-1
1:15.534
4.
31
Mattia ANTONIOLI
BOR
4
8
4-2
1:16.602
5.
76
Matteo PEDRANZ
SCP
5
5
5-2
1:17.805
6.
77
Francesco TESCARI
SCP
6
3
6-2
1:19.358
Final, Group 2
7.
81
Surendra VILLA
SES
1
1-3
1:20.331
8.
65
Alessio LORENZI
PCL
2
2-3
1:21.176
9.
66
Francesco PRIZZON
PCL
3
3-3
1:21.766
10.
32
Fabio ANZI
BOR
4
4-4
1:24.031
11.
35
Martino PERETTI
BOR
5
5-4
1:26.878
12.
15
Samuel NICOLI
AGO
6
6-4
1:27.652
Semi Final, Group 1
13.
5
Luca FRANCATO
AEV
5
5
1:35.995
14.
33
Michele CLEMENTI
BOR
5
5
1:37.459
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters