Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
NATIONAL CHAMPIONSHIPS GREAT BRITAIN - Nottingham, Great Britain - 17-18 April 2010
Semi Final 1500 meter Junior Men
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 17, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
185
Craig MILLER
AYR
2:41.448
Q
2.
1
52
Richard WENBORN
NOT
2:42.008
3.
4
48
Greg IRELAND
DUN
2:46.658
4.
3
54
Nicholas LYNCH
NOT
2:46.748
5.
2
2
Jacob SWIFT-ROWBOTTOM
MOH
2:52.002
Race 18, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
150
Billy SIMMS
MOH
2:35.720
Q
2.
3
205
Triston ADAMS
NOT
2:35.804
3.
1
12
Murray COCHRANE
DUN
2:39.290
4.
4
166
James ANDERSON
NOT
2:53.496
5.
5
235
Shaun BAGULEY
NOT
2:56.062
Race 19, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
206
Josh CHEETHAM
NOT
2:43.656
Q
2.
4
68
Euan TAYLOR
AYR
2:44.530
3.
2
40
Craig HENRYS
NOT
2:44.570
4.
1
192
Lewis SOLES
MOH
2:55.764
5.
3
253
Samuel HAMMERSLEY
NOT
2:56.070
Final 1500 meter Junior Men
Race 35, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
2
Jacob SWIFT-ROWBOTTOM
MOH
2:53.246
2.
3
253
Samuel HAMMERSLEY
NOT
2:54.018
3.
2
235
Shaun BAGULEY
NOT
2:54.252
Race 36, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
12
Murray COCHRANE
DUN
2:41.392
2.
2
40
Craig HENRYS
NOT
2:43.496
3.
5
166
James ANDERSON
NOT
2:46.018
4.
3
48
Greg IRELAND
DUN
2:46.354
4
54
Nicholas LYNCH
NOT
DQ
6
192
Lewis SOLES
MOH
DQ
Race 37, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
150
Billy SIMMS
MOH
2:39.661
34
2.
5
206
Josh CHEETHAM
NOT
2:39.993
21
3.
3
185
Craig MILLER
AYR
2:44.665
13
4.
6
68
Euan TAYLOR
AYR
2:47.257
8
5.
4
52
Richard WENBORN
NOT
2:51.969
5
6.
2
205
Triston ADAMS
NOT
3:12.639
3
Distance Classification 1500 meter Junior Men
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
150
Billy SIMMS
MOH
1
34
1-1-0-0-0
2:39.661
2.
206
Josh CHEETHAM
NOT
2
21
2-1-0-0-0
2:39.993
3.
185
Craig MILLER
AYR
3
13
3-1-0-0-0
2:44.665
4.
68
Euan TAYLOR
AYR
4
8
4-2-0-0-0
2:47.257
5.
52
Richard WENBORN
NOT
5
5
5-2-0-0-0
2:51.969
6.
205
Triston ADAMS
NOT
6
3
6-2-0-0-0
3:12.639
Final, Group 2
7.
12
Murray COCHRANE
DUN
1
1-3-0-0-0
2:41.392
8.
40
Craig HENRYS
NOT
2
2-3-0-0-0
2:43.496
9.
166
James ANDERSON
NOT
3
3-4-0-0-0
2:46.018
10.
48
Greg IRELAND
DUN
4
4-3-0-0-0
2:46.354
11.
54
Nicholas LYNCH
NOT
DQ
0-4-0-0-0
12.
192
Lewis SOLES
MOH
DQ
0-4-0-0-0
Final, Group 3
13.
2
Jacob SWIFT-ROWBOTTOM
MOH
1
1-5-0-0-0
2:53.246
14.
253
Samuel HAMMERSLEY
NOT
2
2-5-0-0-0
2:54.018
15.
235
Shaun BAGULEY
NOT
3
3-5-0-0-0
2:54.252
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters