Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 2 (NC) - Reims, France - 5-7 November 2010
Heats 500 meter Men Junior C
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 136, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
55
Mylan ELZINK
GO
48.501
Q
2.
3
38
Moritz SCHLEGELMILCH
ETR
49.987
3.
2
102
Kyle AERENS
STKG
50.649
4.
1
49
Axel LAMASSE
FSG
51.397
Race 137, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
59
Dennis KRUYSWIJK
HVHW
48.337
Q
2.
2
75
Yoann MARTINEZ
OGCA
48.449
3.
4
64
Patrick PAWASSERAT
MERC
48.787
4.
3
119
Ward PÉTRÉ
YDS
52.836
Race 138, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
106
Leon BLOEMHOF
TRL
51.163
Q
2.
4
97
Leon KAUFMANN-LUDWIG
SLI
51.863
3.
1
24
Rino VANHOOREN
BSC
52.027
3
21
Mattia ANTONIOLI
BOR
P
Race 139, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
96
Felix SPIEGL
SLI
50.047
Q
2.
1
46
Tobias PIETSCH
EVD
51.304
3.
5
91
Stefan PRINSEN
SCT
52.203
4.
3
107
Bram DE JONG
TRL
52.283
2
67
Jason LEUNG
MIRC
P
Race 140, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
20
Marco GIORDANO
BOR
48.972
Q
2.
4
9
Aydin DJEMAL
ALD
50.287
3.
5
34
Maximilian KRONER
ECK
50.355
4.
3
95
Fabrice DUFBERG
SKS
50.459
5.
2
108
Siebren TIEMERSMA
TRL
55.136
Race 141, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
60
Dylan HOOGERWERF
HVHW
48.303
Q
2.
1
10
Anthony CAST
ALD
52.084
3.
3
47
Niclas WENDLER
EVD
52.656
4.
2
6
Federico VICECONTE
AGO
53.430
5.
5
12
Léo DEMOLINIS
ASMV
54.423
Race 142, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
5
Milan GRUGNI
AGO
48.190
Q
2.
2
81
Tristan NAVARRO
RPV
49.600
3.
3
56
Jaap VAN BALEN BLANKEN
GO
51.289
4.
4
40
Oliver GIESE
ETR
52.721
Race 143, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
120
Jens ALMEY
YES
48.731
Q
2.
1
76
Cédric GLAUDA
OGCA
48.963
3.
3
22
Nicola MARTINELLI
BOR
52.051
4.
2
39
Nic SCHREIBER
ETR
52.257
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters