Events
Oberstdorf Shorttrack Summercamp
East Asia Games
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP - Changchun, China - 3-5 December 2010
 
Preliminaries 500 m (2) Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats)
 Race 24     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Jin YANG  CHN42.631Q
2.184 Kyle UYEHARA  USA42.672Q
3.156 Adam FILIPOWICZ  POL43.480 
4.177 Serhiy LIFYRENKO  UKR43.721
 Race 25     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Jeffrey SIMON  USA43.286Q
2.137 Yu MIURA  JPN43.310Q
3.127 Robert BECKER  GER43.699 
 Race 26     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Sébastien LEPAPE  FRA42.659Q
2.150 Freek VAN DER WART  NED42.708Q
3.144 Fedor ANDREYEV  KAZ44.373 
4.103 Ronald CALDECUTT  AUS44.653
 Race 27     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Rémi BEAULIEU-TINKER  CAN42.824Q
2.130 Torsten KRÖGER  GER43.646Q
3.125 Jérémy MASSON  FRA43.964 
4.102 Pierre BODA  AUS43.989
 Race 28     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Sergey PRANKEVICH  RUS43.751Q
2.139 Ryosuke SAKAZUME  JPN43.850Q
3.155 Jakub JAWORSKI  POL44.305 
4.145 Danabek KHAIROV  KAZ44.472
 Race 29     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Ho-Suk LEE  KOR43.082Q
2.169 Vladimir GRIGOREV  RUS43.295Q
3.109 Assen YORDANOV  BUL45.136 
4.172 Serdar ILTIR  TUR47.353
 Race 30     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 Dustin MILLER  CAN43.216Q
2.178 Oleksiy KOSHELENKO  UKR43.314Q
3.148 Niels KERSTHOLT  NED43.581 
4.143 Abzal AZHGALIYEV  KAZ44.487
 Race 31     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Liam MCFARLANE  CAN42.382Q
2.147 Sjinkie KNEGT  NED42.945Q
3.136 Daisuke UEMURA  JPN43.286 
4.173 Mükerrem TOP  TUR46.513
 Race 32     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.185 Ryan BEDFORD  USA42.724Q
2.122 Qiuwen GONG  CHN42.771Q
3.107 Assen PANDOV  BUL42.887 
4.161 Cheon-Ho UM  KOR42.909
 Race 33     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Jialiang HAN  CHN42.588Q
2.170 Semen ELISTRATOV  RUS42.651Q
3.106 Kiril PANDOV  BUL43.309 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership