Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
1° PROVA COPPA ITALIA - Claut, Italy - 16-17 October 2010
Heats 1000 meter JunB men
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 99, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
62
Francesco BRUZZO
MSC
1:44.696
Q
2.
4
96
Andrea TESCARI
SCP
1:44.925
Q
3.
3
25
Eugenio SECCHI
BOR
1:46.274
q
4.
2
82
Giovanni BITELLI
PIT
1:48.348
Race 100, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
12
Pietro DE LORENZIS
AGO
1:45.915
Q
2.
1
63
Lorenzo CONTI
MSC
1:46.274
Q
3.
3
23
Tomas GIACOMELLI
BOR
1:46.471
q
Race 101, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
52
Andrea CASSINELLI
ITT
1:44.551
Q
2.
1
24
Massimo GURINI
BOR
1:45.750
Q
3.
3
61
Matteo BEDOGNI
MSC
1:49.100
Semi Final 1000 meter JunB men
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 116, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
24
Massimo GURINI
BOR
1:50.808
Q
2.
1
62
Francesco BRUZZO
MSC
1:50.887
3.
4
25
Eugenio SECCHI
BOR
1:52.790
4.
3
12
Pietro DE LORENZIS
AGO
2:10.784
Race 117, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
52
Andrea CASSINELLI
ITT
1:54.064
Q
2.
4
23
Tomas GIACOMELLI
BOR
1:54.748
3.
3
63
Lorenzo CONTI
MSC
2:24.574
2
96
Andrea TESCARI
SCP
P
Final 1000 meter JunB men
Race 147, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
52
Andrea CASSINELLI
ITT
1:48.728
34
2.
2
62
Francesco BRUZZO
MSC
1:49.502
21
3.
1
24
Massimo GURINI
BOR
1:49.828
13
4.
4
23
Tomas GIACOMELLI
BOR
1:50.247
8
Distance Classification 1000 meter JunB men
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
52
Andrea CASSINELLI
ITT
1
34
1|1|1
1:44.551
2.
62
Francesco BRUZZO
MSC
2
21
2|2|1
1:44.696
3.
24
Massimo GURINI
BOR
3
13
3|1|2
1:45.750
4.
23
Tomas GIACOMELLI
BOR
4
8
4|2|3
1:46.471
Semi Final, Group 1
5.
63
Lorenzo CONTI
MSC
3
3|2
1:46.274
6.
25
Eugenio SECCHI
BOR
3
3|3
1:46.274
7.
12
Pietro DE LORENZIS
AGO
4
4|1
1:45.915
8.
96
Andrea TESCARI
SCP
P
P|P
1:44.925
Heats, Group 1
9.
61
Matteo BEDOGNI
MSC
3
3
1:49.100
10.
82
Giovanni BITELLI
PIT
4
4
1:48.348
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters