Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
DEUTSCHLAND CUP - Dresden, Germany - 4-5 February 2012

Overall Classification Junioren C2A2
RankNameAffil
1. Christoph SCHUBERT  EVD
2. Joel DUFTER  DEC
3. Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI
4. Dominik ELSTNER  EVD
5. Felix SPIEGL  SLI
6. Markus GRAF  SLI
Overall Classification
1500 m | 500 meter | 1000 meter
 
 
Overall Classification Juniorinnen C2A2
RankNameAffil
1. Julia BLOCK  EVD
2. Elisabeth WITT  EVD
3. Johanna GSCHWENDTNER  DEC
4. Theresa NIEMEYER  ETR
5. Mona GEISREITER  DEC
6. Luise MEZGER  ECK
Overall Classification
1500 m | 500 meter | 1000 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Gold
RankNameAffil
1. Tina RIETZKE  EVD
2. Luca LÖFFLER  ECO
3. Moritz KREUSELER  ETR
4. Johannes HOLZNER  DEC
5. Aline LENKE  EVD
6. Kristyna SULCOVA  KSB
Overall Classification
1000 meter | 500 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Silber
RankNameAffil
1. Robin BENDIG  EVD
2. Vladka POZDENOVA  BKN
3. Anna-Lena PLEREITER  DEC
4. Stephanie KRAUSE  ECK
5. Sophia ECHTLER  ECO
6. Rick DEIKE  ETR
Overall Classification
777 m | 500 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Bronze 1
RankNameAffil
1. Radek FAJKUS  KSB
2. Patrick NOWAK  ECK
3. Anita DUMBERGER  DEC
4. Ivan RADEVIC  MERC
5. Arvid TSCHESCHE  ETR
6. Rudi SPIRIUS  EVD
Overall Classification
500 meter | 333 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Bronze 2
RankNameAffil
1. Anna BEISER  ECO
2. Max HEINEMANN  ETR
3. Vinzenz LINKA  ECO
4. Jenny BRÜMMER  ETR
5. Lisa ECKSTEIN  EVD
6. Stephanie DROTLEFF  SLI
Overall Classification
500 meter | 333 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Bronze 3
RankNameAffil
1. Julius HESSE  EVD
2. Kevin RICHTER  EVD
3. Cedric VAHLE  ETR
4. Nino SKIBBE  EVD
5. Lucy GILLIS  EVD
6. Jonas ANTENEN  ETR
Overall Classification
500 meter | 333 meter
 
 
Overall Classification C1 Novice Bronze 4
RankNameAffil
1. Marie SAURLER  DEC
2. Josephine HEIMERL  DEC
3. Hannes HERFTER  EVD
4. Leon RICHTER  EVD
5. Susanna BECKER  DEC
6. Elsa HAW  SLI
Overall Classification
333 meter | 500 meter
 
 
Overall Classification Kids on Ice
RankNameAffil
1. Florian BEISER  ECO
2. Vanessa MARKGRAF  EVD
3. Johanna SCHLIMPERT  EVD
4. Vanessa ERICHSON  ETR
5. Philipp JENZEN  ETR
6. Philip JÜRSS  ETR
Overall Classification
222 meter | 333 meter
 
 
.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Engo