Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INTERNATIONAL INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 29-30 September 2012
 
Heats 1500 meter Men
  8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 12 skaters)
 Race 7     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.664 LIU Shaolin Sandor  HUN2:22.754Q
2.447 Richard SHOEBRIDGE  GBR-A2:22.875q
3.355 Torsten KRÖGER  GER-A2:23.013
4.293 Bartosz KONOPKO  POL2:23.710
5.188 Joris PEPERKAMP  NED-C2:36.174
6.544 Murray COCHRANE  GBR-B2:38.892
 Race 8     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Niels KERSTHOLT  NED-A2:23.946Q
2.262 BÉRES Bence  HUN2:24.494 
3.391 Dawid RZEMIENIECKI  POL2:24.577
4.489 Dylan HOOGERWERF  NED-C2:27.476
5.553 Tom RIETZKE  GER-B2:28.008
6.670 Roberto PUKITIS  LAT2:29.364
7.784 Koen HAKKENBERG  NED-B3:05.000
 Race 9     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.346 Jon ELEY  GBR-A2:25.550Q
2.663 KNOCH Viktor  HUN2:26.050ADV
3.568 Aidar BEKZHANOV  KAZ2:26.180
4.251 Ian UPCOTT  GBR-B2:26.350
5.160 Christoph SCHUBERT  GER-B2:26.940
475 Christiaan BÖKKERINK  NED-AP
 Race 10     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.249 Paul STANLEY  GBR-A2:17.459Q
2.461 BURJÁN Csaba  HUN2:17.713q
3.580 Adwin SNELLINK  NED-B2:19.085
4.358 Jonas KAUFMANN-LUDWIG  GER-A2:19.906
5.692 Sebastian KLOSINSKI  POL2:20.128
6.1102 Petr HARGAS  CZE2:22.576
 Race 11     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.252 Jack WHELBOURNE  GBR-A2:27.590Q
2.677 Daan BREEUWSMA  NED-A2:27.701 
3.359 Leon KAUFMANN-LUDWIG  GER-B2:29.127
4.7100 Daniel ZETZSCHE  GER-A2:29.331
5.487 Leon BLOEMHOF  NED-C2:30.351
6.182 Itzhak DE LAAT  NED-B2:52.005
594 Szymon WILCZYK  POLP
 Race 12     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.474 Sjinkie KNEGT  NED-A2:24.024Q
2.579 Jeroen SONNEVELD  NED-B2:24.255q
3.690 Jakub JAWORSKI  POL2:25.417
4.286 René DE GROOT  NED-C2:25.558
5.366 OLAH Bence  HUN2:25.748
6.148 Billy SIMMS  GBR-A2:26.685
 Race 13     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.541 Vojtech LOUDIN  CZE2:27.726Q
2.381 Björn POSTMA  NED-A2:28.162 
3.167 Vladislav BYKANOV  ISR2:28.389ADV
4.242 Josh CHEETHAM  GBR-B2:29.371
5.695 Adam FILIPOWICZ  POL2:29.800
454 Paul HERRMANN  GER-AP
 Race 14     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.271 Freek VAN DER WART  NED-A2:23.170Q
2.169 Jekabs SAULITIS  LAT2:23.556q
3.765 NAGY Konrad  HUN2:24.104
4.456 Christoph MILZ  GER-B2:24.599
5.683 Mark PRINSEN  NED-B2:25.385
6.385 Bas BOELSMA  NED-C2:28.053
7.550 Farrell TREACY  GBR-B2:29.153


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Sebra Sports
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Bioracer
Impakt Sport
Web-TV
Kilimanjaro