Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Beijing, China - 28-30 November 2008
Preliminaries 1000m Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 109 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
818
Sebastian PRAUS
GER
1:28.947
Q
2.
845
Satoru TERAO
JPN
1:28.966
Q
3.
833
Nicolas BEAN
ITA
1:29.289
q
4.
852
Andrey SMETANIN
KAZ
1:51.293
880
Dariusz KULESZA
POL
DQ
Race 110 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
803
François-Louis TREMBLAY
CAN
1:29.239
Q
2.
888
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
1:29.489
Q
3.
871
Sjinkie KNEGT
NED
1:29.592
q
4.
791
Elliott SHRIANE
AUS
1:29.597
5.
898
Ievgen GUTENOV
UKR
1:31.359
Race 111 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
884
LEE Ho-Suk
KOR
1:30.613
Q
2.
792
Lachlan HAY
AUS
1:31.328
Q
3.
835
Claudio RINALDI
ITA
1:31.438
4.
878
Mark JACKSON
NZL
1:31.768
5.
894
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:46.386
Race 112 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
799
Charles HAMELIN
CAN
1:29.893
Q
2.
834
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:30.038
Q
3.
877
Blake SKJELLERUP
NZL
1:30.290
q
4.
832
BÉRES Bence
HUN
1:31.021
5.
797
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
1:32.859
Race 113 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
808
SONG Weilong
CHN
1:30.513
Q
2.
336
Anthony LOBELLO
USA
1:30.684
Q
3.
819
Paul HERRMANN
GER
1:30.777
q
4.
891
Evgeny KOZULIN
RUS
1:30.797
Race 114 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
857
Haralds SILOVS
LAT
1:29.408
Q
2.
848
Fumihiko KAKUBARI
JPN
1:29.844
Q
3.
893
Semen ELISTRATOV
RUS
1:30.514
q
4.
875
Daan BREEUWSMA
NED
1:32.787
5.
870
GANBAT Munkhamidral
MGL
1:45.133
Race 115 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
882
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:29.240
Q
2.
809
HAN Jialiang
CHN
1:29.492
Q
3.
827
Anthony DOUGLAS
GBR
1:29.835
q
4.
853
Aslan DAUMOV
KAZ
1:32.772
801
François HAMELIN
CAN
DQ
Race 116 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
806
LI Ye
CHN
1:30.537
Q
2.
831
GALAMBOS Gábor
HUN
1:30.639
Q
3.
821
Torsten KRÖGER
GER
1:30.905
4.
814
Jean Charles MATTEI
FRA
1:32.752
828
Paul STANLEY
GBR
DNS
Race 117 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
333
J.R. CELSKI
USA
1:29.428
Q
2.
846
Takahiro FUJIMOTO
JPN
1:29.753
Q
3.
825
Tom IVESON
GBR
1:30.198
q
4.
817
Benjamin MACÉ
FRA
1:30.307
5.
895
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
1:30.435
Race 118 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
331
Apolo Anton OHNO
USA
1:28.926
Q
2.
887
KIM Yong-Sung
KOR
1:29.133
Q
3.
798
Pieter GYSEL
BEL
1:29.226
q
4.
876
Ingmar VAN RIEL
NED
1:31.410
5.
855
Azamat NURMAGAMBETOV
KAZ
1:34.938
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters