Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Sofia, Bulgaria - 6-8 February 2009
Heats 1500m Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 16 skaters)
Race 16 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
Fumihiko KAKUBARI
JPN
2:22.011
Q
2.
185
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:22.599
Q
3.
146
LOTH David Mano
HUN
2:23.046
4.
110
Tsvetan TSANKOV
BUL
2:26.832
5.
105
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:28.414
192
Ryan BEDFORD
USA
DQ
Race 17 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
197
Jeffrey SIMON
USA
2:19.524
Q
2.
181
Alexander GERTSIKOV
RUS
2:20.387
Q
3.
159
Takashi YOSHIDA
JPN
2:21.706
4.
150
Gianluigi NOVER
ITA
2:22.264
5.
101
Jeremy BECK
AUS
2:22.925
142
BÉRES Bence
HUN
DQ
Race 18 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
149
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:22.812
Q
2.
120
LIU Xianwei
CHN
2:23.337
Q
3.
157
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:24.106
4.
176
Rudy KOEK
NED
2:24.755
5.
190
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:26.243
6.
109
Petar PETROV
BUL
2:29.799
Race 19 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
SUI Baoku
CHN
2:18.022
Q
2.
140
Sebastian PRAUS
GER
2:18.204
Q
3.
143
DARÁZS Péter
HUN
2:18.984
4.
170
Janis PIUSS
LAT
2:28.159
5.
134
Ian UPCOTT
GBR
2:51.830
175
Sjinkie KNEGT
NED
DQ
Race 20 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
Marc-André MONETTE
CAN
2:18.716
Q
2.
152
Nicola RODIGARI
ITA
2:19.304
Q
3.
136
Robert BECKER
GER
2:19.592
4.
129
Jean Charles MATTEI
FRA
2:19.735
5.
187
Ievgen GUTENOV
UKR
2:20.414
6.
186
Andrej VALACH
SVK
2:20.616
Race 21 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
166
LEE Ho-Suk
KOR
2:23.962
Q
2.
193
J.R. CELSKI
USA
2:23.994
Q
3.
137
Paul HERRMANN
GER
2:24.287
4.
126
Sébastien LEPAPE
FRA
2:24.419
5.
161
Andrey SMETANIN
KAZ
2:25.874
Race 22 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
113
Charles HAMELIN
CAN
2:15.792
Q
2.
168
PARK Jin-Hwan
KOR
2:15.917
Q
3.
123
YANG Jin
CHN
2:17.903
4.
132
Tom IVESON
GBR
2:20.112
5.
182
Evgeny KOZULIN
RUS
2:22.285
6.
179
Thomas PEARCE
NZL
2:26.115
Race 23 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
169
SUNG Si-Bak
KOR
2:22.931
Q
2.
102
Lachlan HAY
AUS
2:23.775
Q
3.
130
Anthony DOUGLAS
GBR
2:25.473
4.
160
Azamat NURMAGAMBETOV
KAZ
2:28.450
112
Guillaume BASTILLE
CAN
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters